Studia MBA. Czy to naprawdę się opłaca?

Menedżerowie biorą na siebie ciężar nauki po wymagającym dniu pracy. Spędzają weekendy w salach wykładowych czy też podchodzą do kolejnych stresujących egzaminów na kursach MBA. Czy warto?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia MBA. Czy to naprawdę się opłaca?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2015 21:02


Badania przeprowadzone wśród osób, które ukończyły kurs MBA na Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu pokazują, że nawet w trakcie trwania kilkuletniego kursu MBA liczba osób, które objęła jedne z najwyższych pozycji w hierarchii zarządzania, wzrosła niemal dwukrotnie.

Na stanowiskach typu CEO – dyrektora zarządzającego lub członka rady nadzorczej – na początku kursów pracowało około 16 proc. respondentów. Tuż po ukończeniu nauki ponad 23 proc. respondentów było zatrudnionych na najwyższych stanowiskach menedżerskich. W sumie prawie 60 proc. badanych, które ukończyły studia MBA zajmuje stanowiska menedżerskie średniego i najwyższego szczebla.

Czytaj też: Tak się studiuje MBA w Austrii. Kampus na miarę siedziby Google?

Warto także wspomnieć, że około 22 proc. respondentów znalazło się na wyższej pozycji w swojej obecnej firmie, 32 proc. zmieniło pracodawcę, a 10 proc. rozpoczęło własną działalność.

Istotne jest również to, że wraz z awansem w parze idzie także podwyżka. W przeprowadzonym badaniu absolwenci kursów MBA deklarowali, że ich zarobki wzrosły o 30-40 proc. w ciągu trzech lat od daty ukończenia studiów, a o około 50 proc. w kolejnych latach. Natomiast mediana wzrostu wynagrodzenia dla wszystkich uczestników ankiety wynosi około 10 proc. rocznie.

Czytaj też: Co czwarty menedżer z tytułem MBA zarabia więcej niż 23 tys. zł miesięcznie

Poza podwyżką absolwenci deklarują również wzrost odpowiedzialności oraz zakresu władzy. Odsetek respondentów z ponad 10 podwładnymi wzrósł z około 30 proc. (przed ukończeniem studiów) do ponad 40 proc. (po ukończeniu studiów), a odsetek osób odpowiedzialnych za 25 lub więcej pracowników wzrósł z 17 proc. do 21 proc.

Dlaczego warto wybrać studia MBA?

97 proc. absolwentów deklaruje, że wybiera WU Executive Academy ze względu na chęć poszerzenia swojej wiedzy oraz umiejętności z zakresu zarządzania właśnie w tym obszarze. 84 proc. ze względu na chęć poprawy swoich umiejętności przywódczych, a dla 80 proc. respondentów czynnikiem decydującym o rozpoczęciu kursu była możliwość nawiązywania nowych kontaktów biznesowych oraz wymiana informacji z innymi uczestnikami studiów, czyli możliwość poszerzenia swojej sieci networkingowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.