Studia MBA, ceny, czesne: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków. Gdzie i za ile studiować?

• Kandydaci na studia MBA w Polsce mają do dyspozycji 63 programy - o jeden mniej, niż w 2015 r. - wynika z badania "Rynek MBA" przeprowadzonego przez MBA Portal.
• Najwięcej programów oferowanych jest w Warszawie. I w stolicy zapłacimy też najwyższe czesne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia MBA, ceny, czesne: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków. Gdzie i za ile studiować?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 maj 2016 13:09


Z badania przeprowadzonego przez MBA Portal wynika, że tegoroczni kandydaci na studia MBA mają do dyspozycji 63 programy, czyli o 1 mniej niż w 2015 r. (został zamknięty jeden program oferowany przez uczelnię z Poznania).

Najwięcej programów MBA jest oferowanych w Warszawie. Stołeczne uczelnie oferują ich aż 24. Kolejnymi miastami w tej kategorii są Wrocław (8) a następnie Poznań (6) i Kraków (6). Zmiana liczby programów nie wpłynęła na liczbe miast, w których można studiować MBA.

- Warto zauważyć, że w tym roku nie powstał żaden nowy program. Jest to sytuacja, która nie była notowana od co najmniej sześciu lat - mówi Jakub Leszczyński, właściciel MBA Portal.

Blisko połowa oferowanych programów MBA działa na polskim rynku edukacyjnym co najmniej 10 lat. Najdłużej działający w Polsce program MBA może poszczycić się 27. letnią tradycją.

Ile kosztują studia MBA w Polsce?

Jeśli chodzi o ceny, to biorąc pod uwagę średni koszt studiów w ujęciu całego kraju (31 800 zł), to wzrósł on o ok. 4 proc. W porównaniu do poprzedniego roku większość studiów (85 proc.) nie zmieniła swoich opłat. W przypadku tych programów, które zmieniły ceny, ich wzrost był o około 9 proc., przy czym najwyższa odnotowana podwyżka wyniosła aż 17 proc.

Przeciętnie najdroższym miejscem do studiowania jest Warszawa. Czesne są tu wyższe od średniej krajowej o ok. 6 500 zł. Warto zauważyć, że różnica w średniej cenie dla Warszawy i dla reszty kraju powiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o 1500 zł. - Powodem tej zmiany może być fakt, że w stolicy oferowanych jest wiele programów, których ceny są denominowane w walucie obcej - wyjaśnia Leszczyński.

Dla porównania średnia cena studiów MBA we Wrocławiu jest o 900 zł niższa od średniej krajowej. Jeszcze korzystniej jest studiować MBA w Poznaniu – tutaj średnia cena studiów jest o 3000 zł niższa od średniej krajowej. Z kolei krakowskie programy MBA są o 2000 zł droższe od średniej krajowej. Najtańszy oferowany kurs typu MBA jest prowadzony w Łodzi.

Jak dostać się na studia MBA?

Niezmiennie wśród warunków rekrutacji duże znaczenie ma doświadczenie zawodowe. Średni staż pracy wymagany podczas rekrutacji to trzy lata. Należy jednak zauważyć, że coraz bardziej zaciera się różnica pomiędzy długością wymaganego doświadczenia zawodowego dla kandydatów z ukończonym licencjatem i studiami magisterskimi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.