Studia i tytuły naukowe odzyskają dawną świetność. Tego chce PiS

PiS proponuje rozwiązania, które mają podnieść rangę tytułów naukowych. Są to m.in. częściowe odejście od systemu bolońskiego, zmiana systemu grantowego, egzaminy wstępne i publiczne obrony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia i tytuły naukowe odzyskają dawną świetność. Tego chce PiS

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 wrz 2015 10:22


- Jako środowisko polityczne planujemy cały pakiet poprawek do ustaw, m.in. o szkolnictwie wyższym, finansowaniu nauki. To byłby nasz pierwszy krok - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Włodzimierz Bernacki, który koordynuje realizację programu tej partii w obszarze szkolnictwa wyższego.

Jedną z najważniejszych i pierwszych poprawek byłoby umożliwienie pracownikom nauki zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych. Bo - jak wskazał Bernacki - w tej chwili naukowcy są tą grupą zawodową, która zbiorowych umów zawierać nie może.

Tytuły i awanse

- Chcemy zmienić też przepisy dotyczące tytułu i stopnia naukowego oraz Centralnej Komisji Stopni i Tytułów. Postulujemy aby urealnić terminy dla poszczególnych procedur awansowych, a także chcemy aby ten, kto aplikuje o stopień doktora lub profesora, miał odpowiednio tytuł magistra stopień doktora habilitowanego. Uważamy za konieczne przywrócenie wykładu habilitacyjnego. Chcemy zmienić też zapis mówiący o tym, że na uczelni do minimum kadrowego zamiast jednego doktora, można wliczyć dwóch magistrów, a zamiast jednego profesora dwóch doktorów - wyliczał poseł PiS.

- To chcielibyśmy zrobić od razu. Te poprawki mamy już zebrane i przygotowane. Były dyskutowane ze środowiskami związków zawodowych, Polskiej Akademii Nauk. Później sukcesywnie chcielibyśmy realizować kolejne punkty - wyjaśnił.

System boloński

Jednym z nich byłoby odejście od części systemu bolońskiego, a konkretnie od kształcenia w systemie 3+2, czyli trzyletnich studiów pierwszego stopnia i dwuletnich studiów drugiego stopnia, które kończą się tytułem magistra.

- Dyrektywa unijna powoduje, że nie możemy całkowicie zerwać z systemem bolońskim. Natomiast nasza propozycja to 5-2. Nabór w szkołach wyższych dokonywany byłby na pięć lat studiów. Osoby, które nie będą w stanie podołać drodze uniwersyteckiej, w odpowiednim momencie mogłyby zdecydować, czy będą kontynuowały studia na poziomie uniwersyteckim, czy zakończą je na poziomie licencjackim lub inżynierskim - wyjaśnił Bernacki.

Egzaminy

Kolejną z planowanych zmian byłaby możliwość weryfikowania wiedzy i umiejętności kandydatów na studia.

- Uważamy, że uczelnie powinny mieć prawo doboru kandydatów na pierwszy rok studiów pierwszego i drugiego stopnia, np. za pomocą egzaminów. Matura przestała być wyznacznikiem wiedzy, umiejętności i kompetencji - zaznaczył prof. Bernacki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

lenka 2015-10-14 20:02:54

WSB to dobry wybór. Wielu moich znajomych jest po wrocławskim jej oddziale i teraz mają dobrą pracę. Ja jestem na ostatnim roku logistyki i super mi się tu studiuje. O pracę się nie martwię, bo jak nie dostanę dobrej pracy w okolicy Wrocławia to pojadę pracować w zawodzie do Niemiec.

onlineekspertwsb 2015-10-10 17:22:31

Witam ponownie! Miło słyszeć te słowa - dziękujemy za zaufanie. Mam nadzieję, że studia na naszej uczelni pozwolą Pani na zdobycie dobrego oraz praktycznego wykształcenia, które pomoże w przyszłości zdobyć dobrą pracę. Pozdrawiam Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia

Kasia 2015-10-09 08:37:05

Ja wybrałam rachunkowość, z tego względu że zawsze mnie to interesowało a i dużo dobrego słyszałam o tej uczelni od starszych koleżanek.