Studia i tytuły naukowe odzyskają dawną świetność. Tego chce PiS

0 0
Studia i tytuły naukowe odzyskają dawną świetność. Tego chce PiS
- Uważamy, że uczelnie powinny mieć prawo doboru kandydatów na pierwszy rok studiów pierwszego i drugiego stopnia, np. za pomocą egzaminów - powiedział Włodzimierz Bernacki. /Fot. Pixabay

PiS proponuje rozwiązania, które mają podnieść rangę tytułów naukowych. Są to m.in. częściowe odejście od systemu bolońskiego, zmiana systemu grantowego, egzaminy wstępne i publiczne obrony.

- Jako środowisko polityczne planujemy cały pakiet poprawek do ustaw, m.in. o szkolnictwie wyższym, finansowaniu nauki. To byłby nasz pierwszy krok - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Włodzimierz Bernacki, który koordynuje realizację programu tej partii w obszarze szkolnictwa wyższego.

Jedną z najważniejszych i pierwszych poprawek byłoby umożliwienie pracownikom nauki zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych. Bo - jak wskazał Bernacki - w tej chwili naukowcy są tą grupą zawodową, która zbiorowych umów zawierać nie może.

Tytuły i awanse

- Chcemy zmienić też przepisy dotyczące tytułu i stopnia naukowego oraz Centralnej Komisji Stopni i Tytułów. Postulujemy aby urealnić terminy dla poszczególnych procedur awansowych, a także chcemy aby ten, kto aplikuje o stopień doktora lub profesora, miał odpowiednio tytuł magistra stopień doktora habilitowanego. Uważamy za konieczne przywrócenie wykładu habilitacyjnego. Chcemy zmienić też zapis mówiący o tym, że na uczelni do minimum kadrowego zamiast jednego doktora, można wliczyć dwóch magistrów, a zamiast jednego profesora dwóch doktorów - wyliczał poseł PiS.

- To chcielibyśmy zrobić od razu. Te poprawki mamy już zebrane i przygotowane. Były dyskutowane ze środowiskami związków zawodowych, Polskiej Akademii Nauk. Później sukcesywnie chcielibyśmy realizować kolejne punkty - wyjaśnił.

System boloński

Jednym z nich byłoby odejście od części systemu bolońskiego, a konkretnie od kształcenia w systemie 3+2, czyli trzyletnich studiów pierwszego stopnia i dwuletnich studiów drugiego stopnia, które kończą się tytułem magistra.

- Dyrektywa unijna powoduje, że nie możemy całkowicie zerwać z systemem bolońskim. Natomiast nasza propozycja to 5-2. Nabór w szkołach wyższych dokonywany byłby na pięć lat studiów. Osoby, które nie będą w stanie podołać drodze uniwersyteckiej, w odpowiednim momencie mogłyby zdecydować, czy będą kontynuowały studia na poziomie uniwersyteckim, czy zakończą je na poziomie licencjackim lub inżynierskim - wyjaśnił Bernacki.

Egzaminy

Kolejną z planowanych zmian byłaby możliwość weryfikowania wiedzy i umiejętności kandydatów na studia.

- Uważamy, że uczelnie powinny mieć prawo doboru kandydatów na pierwszy rok studiów pierwszego i drugiego stopnia, np. za pomocą egzaminów. Matura przestała być wyznacznikiem wiedzy, umiejętności i kompetencji - zaznaczył prof. Bernacki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • WSB to dobry wybór. Wielu moich znajomych jest po wrocławskim jej oddziale i teraz mają dobrą pracę. Ja jestem na ostatnim roku logistyki i super mi się tu studiuje. O pracę się nie martwię, bo jak nie dostanę dobrej pracy w okolicy Wrocławia to pojadę pracować w zawodzie do Niemiec.
 • Witam ponownie! Miło słyszeć te słowa - dziękujemy za zaufanie. Mam nadzieję, że studia na naszej uczelni pozwolą Pani na zdobycie dobrego oraz praktycznego wykształcenia, które pomoże w przyszłości zdobyć dobrą pracę.

  Pozdrawiam
  Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopnia
 • Ja wybrałam rachunkowość, z tego względu że zawsze mnie to interesowało a i dużo dobrego słyszałam o tej uczelni od starszych koleżanek.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.