Studenci są winni szkołom wyższym ponad 9 mln zł

W ostatnich latach trzykrotnie wzrosła liczba studentów, którzy mają nieuregulowane zobowiązania wobec swoich uczelni. Średnia kwota długu przypadająca na jednego zadłużonego studenta to 1 883 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studenci są winni szkołom wyższym ponad 9 mln zł

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

8 lip 2015 8:46


Czesne kosztuje studenta od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Wielu z nich musi również zapłacić za wynajęty pokój, dojazdy na uczelnię, korepetycje i pomoce naukowe. Mimo tak wysokich kosztów, liczba studentów w Polsce przekracza 1,5 mln. Nie wszyscy są jednak w stanie udźwignąć tak duże obciążenie finansowe. Widać to w statystykach Krajowego Rejestru Długów, według których studenci są winni szkołom wyższym 9,67 mln zł. Oznacza to , że ich średni dług wynosi niemal 1,9 tys. zł.

Studenci dłużnicy winni są swoim uczelniom łącznie 9,67 mln zł, co oznacza, że ich średni dług wynosi niemal 1,9 tys. zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Rzucają studia i zapominają o opłatach

Jak podaje KRD, w ciągu ostatnich czterech lat liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o ok. 300 tys. przy jednoczesnym, aż trzykrotnym, wzroście liczby tych, którzy mają nieuregulowane zobowiązania wobec swoich uczelni.

"Średnia kwota długu przypadająca na jednego zadłużonego studenta to 1883 zł. Jedni zadłużają się, bo nie stać ich na utrzymanie się, a inni rzucają studia i zapominają, że z uczelnią też wiąże ich umowa, którą trzeba wypowiedzieć" - wskazują eksperci.

Dodają, że na wpisanie zadłużonych studentów do Krajowego Rejestru Długów zdecydowało się dotychczas 26 wyższych uczelni w Polsce, w większości są to szkoły prywatne, choć jest w tym gronie też kilka publicznych uczelni.

"Spada liczba studentów, a w związku z tym również dochody uczelni. Muszą one nie tylko oferować żakom coraz bardziej konkurencyjną ofertę studiów, co mnoży koszty, ale również staranniej przyglądać się swoim finansom. Dlatego też coraz rzadziej przymykają oko na brak opłaty za czesne i decydują się na skuteczną windykację należności" - stwierdził prezes KRD Adam Łącki.

Jak zaznaczył, ze statystyk Rejestru wynika, iż studenci są winni szkołom wyższym 9,67 mln zł.

Najczęściej zadłużają się studenci z Krakowa

Z danych wynika też, że najczęściej zadłużają się słuchacze krakowskich uczelni - w KRD znajduje się 2168 dopisanych przez nie zobowiązań, każde średnio na 1300 zł. Z kolei najwięcej do oddania mają studenci z Lublina - średni dług tamtejszego studenta to aż 3490 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.