Studenci rezygnują ze stażów oferowanych przez uczelnie. Dlaczego?

Studenci narzekają na niską jakość praktyk oferowanych przez uczelnie. Wolą nawet zapłacić za nie z własnej kieszeni, niż korzystać z tych, które są oferowane przez uczelnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studenci rezygnują ze stażów oferowanych przez uczelnie. Dlaczego?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/Dziennik Gazeta Prawna

www.rynekzdrowia.pl

15 gru 2014 13:28


Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. poz. 1198), która obowiązuje od 1 października br. nakłada na szkoły wyższe obowiązek zapewnienia studentom trzymiesięcznych zajęć na studiach o profilu praktycznym.

Czytaj też: Przyszli na praktyki, zostali w pracy. Nestlé zatrudnia młodych

Te obecnie oferowane są często na niskim poziomie i nie przygotowują do podjęcia pracy po studiach. Nowy obowiązek też jednak może okazać się fikcją.

Jak przyznaje na łamach Dziennika Gazety Prawnej Łukasz Sadowski, przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi tutejsi studenci musieli zapłacić za sprzęt, z którego korzystają w czasie praktyk, np. maseczkę czy jednorazowe rękawiczki. Opłaty te wynosiły 100-200 zł miesięcznie.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, gdy jest skorelowane z rynkiem pracy

Kolejny problem to fakt, że czasami szpitale, w których studenci mają zapewnione praktyki, są przepełnione stażystami. W efekcie pożytek z takich praktyk jest niewielki. Dlatego zjawisko płatnych praktyk staje się w Polsce dość powszechne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.