Studenci najchętniej wybierają uczelnie techniczne

0 0
Studenci najchętniej wybierają uczelnie techniczne

- Uczelnie techniczne są wciąż najchętniej wybierane przez kandydatów na studia - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podsumowując wyniki ostatniej rekrutacji na studia. Listę najbardziej obleganych kierunków otwiera informatyka.

Już drugi rok z rzędu informatyka okazuje się najchętniej wybieranym kierunkiem studiów. W zeszłym roku wybrało ją ponad 30 tys. kandydatów, w tym o tysiąc więcej (31 782 osób) - czytamy we wtorkowym komunikacie resortu.

Rośnie też popularność innych kierunków ścisłych i technicznych. W grupie najbardziej obleganych kierunków znalazły się m.in. automatyka i robotyka, którą w tym roku wybrało ponad 17 tys. osób (w zeszłym roku startowało tam 15 815 kandydatów), oraz mechanika i budowa maszyn, gdzie startowało ponad 18 tys. chętnych (przed rokiem kandydatów było 17 209).

Na czwartej pozycji utrzymał się kierunek budownictwo, na który zgłosiło się 18 926 kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też prawo (21 787 kandydatów) i zarządzanie (21 623 kandydatów).

W tym roku pierwsza piątka najbardziej obleganych uczelni skupiła pięć uczelni technicznych. Do grona najchętniej wybieranych szkół awansowała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Podobnie jak w ubiegłym roku, pierwsze cztery miejsca utrzymały politechniki: Warszawska (PW), Gdańska, Poznańska i Łódzka. PW już szósty rok jest najbardziej obleganą uczelnią w kraju. Na jedno miejsce na studiach przypadało tam 7,3 kandydata.

Uczelnie techniczne są też ogólnie najbardziej popularnym typem uczelni w Polsce. Na jedno miejsce średnio przypada w nich 4,1 kandydata. Drugie miejsce zajmują uczelnie rolnicze (3,5 kandydata na miejsce), trzecie to uniwersytety (3 kandydatów na miejsce) - wynika z danych resortu nauki.

Wśród uczelni niepublicznych największym zainteresowaniem kandydatów na studia stacjonarne cieszą się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (1872 kandydatów, SWPS okazała się też najchętniej wybieraną uczelnią niepubliczną w rekrutacji ubiegłorocznej) oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która w stosunku do poprzedniego roku awansowała o dwa miejsca w górę, mając 1513 kandydatów.

W sumie w roku akademickim 2013/2014 na studia przyjęto 476 809 osób, w tym 366 449 na uczelnie publiczne i 110 360 - na niepubliczne.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.