Studenci, którzy kształcą się za granicą, wrócą do Polski. Jest jednak warunek

0 0
Studenci, którzy kształcą się za granicą, wrócą do Polski. Jest jednak warunek
Czy polscy pracodawcy zapewnią atrakcyjną pracę studiującym na zagranicznych uczelniach? Fot. Flickr.com/CC BY 2.0

Jak wynika z badań Boston Consulting Group, 77 proc. Polaków studiujących za granicą zamierza w perspektywie kilku lat wrócić do kraju.

Firma doradcza Boston Consulting Group przebadała studentów uczestniczących w tegorocznym Polish Economic Forum w London School of Economics. Większość uczących się za granicą nie chce wprawdzie pracować w Polsce zaraz po zakończeniu studiów, ale odsetek studentów, którzy mają taki zamiar, jest znaczący — aż 42 proc. jest gotowych wrócić po odebraniu dyplomu. Jest jeden warunek — atrakcyjna oferta polskich pracodawców – pisze „Puls Biznesu”.

Badania BCG są jednocześnie znaczące i zadziwiające w perspektywie dotychczasowego profilu polskiego emigranta. W przeciwieństwie do polskich studentów, studiujących za granicą, osoby wyjeżdżające do pracy zwykle nie marzą o powrocie. Według sondy przeprowadzonej przez serwis Poloniusz.pl, 46 proc. Polaków nie chce już wrócić do kraju z emigracji. Jedynie około 10 proc. respondentów planuje powrót w niedalekiej przyszłości, a 18 proc. z nich – dopiero za parę lat.

Czytaj też: Domarecki: Marnujemy potencjał Polaków mieszkających za granicą

Na wyniki badań BCG może mieć wpływ fakt, że studiujący na zagranicznych, często prestiżowych uczelniach, mają większe perspektywy niż przeciętny emigrant pochodzący z Polski. Nie mniej jednak, aby doszło do realizacji planów powrotu do Polski po zakończeniu studiów, większość studiujących za granicą oczekuje w Polsce nie tylko dobrych pieniędzy, ale i ciekawych projektów.

Czytaj też: Studenci chcieliby zarabiać nawet 4 tys. zł. Marzenie ściętej głowy

W promocję zatrudnienia najzdolniejszych absolwentów w Polsce chce się także zaangażować resort nauki. Od 2016 roku najzdolniejsi studenci dostaną od rządu stypendia na naukę na najlepszych zagranicznych uczelniach. Pod warunkiem, że wrócą do Polski i je odpracują.

O rządową pomoc będą mogły ubiegać się osoby z licencjatem albo ukończonym trzecim rokiem studiów magisterskich. Trzeba mieć wysoką średnią, osiągnięcia naukowe, rekomendacje od dziekana i wiedzieć, co się chce osiągnąć. Trzeba też już mieć zagwarantowane miejsce na zagranicznej uczelni. Setkę najzdolniejszych wybierze kapituła złożona z 12 autorytetów ze świata nauki i gospodarki. Ostatecznie o tym, kto pojedzie, zdecyduje minister nauki.

Czytaj też: Studenci sprawdzają pracodawców. Nie chcą parzyć kawy podczas stażu

Plany ministerstwa edukacji to jedno. Ważne, by rzeczywiście polski rynek pracy zaoferował absolwentom prestiżowych uczelni zagranicznych zatrudnienie zgodne z ich kwalifikacjami i oczekiwaniami, by marzenia o powrocie do kraju nie pozostały na zawsze tylko w formie deklaratywnej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.