Studenci i młodzi naukowcy z Niemiec coraz bardziej interesują się Polską

0 0

- Jeszcze niedawno z braku chętnych na niemieckich uczelniach zamykano instytuty badań nad Polską. Teraz ten trend zaczął się odwracać.

W ostatnich latach w RFN powstało 16 dużych, interdyscyplinarnych ośrodków naukowych zajmujących się studiami nad Polską - wynika z danych Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN)  - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

A jeszcze nie tak dawno poziom zainteresowania swoim sąsiadem okazywali tylko Polacy; Niemcy zaś patrzyli na RP co najwyżej obojętnie.

Jak mówi dyrektor FWPN Krzysztof Miszczak, teraz poziom wzajemnego zainteresowania obu społeczeństw się wyrównuje, a co za tym idzie normalizuje.

"Zmiany gospodarcze, jakie zaszły w ostatnich 10 latach w Polsce są w oczach Niemców imponujące. Dlatego młode pokolenie patrzy na was z dużym zainteresowaniem" - wyjaśnia prof. Dieter Bingen, dyrektor Niemieckiego Instytutu ds. Polski w Darmstadt.

Jak mówi, fakt, że RP stała się największym partnerem handlowym RFN - wyprzedzając nawet Rosję - wpływa na Niemców motywująco. Rośnie zainteresowanie Polską w kręgach opiniotwórczych bez polskich korzeni, a podejmowanie tematyki polskiej wśród młodych naukowców stało się tak samo oczywiste jak sięganie po tematy niemieckie w Polsce - wskazuje Bingen.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.