Studenci i młodzi naukowcy z Niemiec coraz bardziej interesują się Polską

- Jeszcze niedawno z braku chętnych na niemieckich uczelniach zamykano instytuty badań nad Polską. Teraz ten trend zaczął się odwracać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studenci i młodzi naukowcy z Niemiec coraz bardziej interesują się Polską

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

27 mar 2014 8:40


W ostatnich latach w RFN powstało 16 dużych, interdyscyplinarnych ośrodków naukowych zajmujących się studiami nad Polską - wynika z danych Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN)  - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

A jeszcze nie tak dawno poziom zainteresowania swoim sąsiadem okazywali tylko Polacy; Niemcy zaś patrzyli na RP co najwyżej obojętnie.

Jak mówi dyrektor FWPN Krzysztof Miszczak, teraz poziom wzajemnego zainteresowania obu społeczeństw się wyrównuje, a co za tym idzie normalizuje.

"Zmiany gospodarcze, jakie zaszły w ostatnich 10 latach w Polsce są w oczach Niemców imponujące. Dlatego młode pokolenie patrzy na was z dużym zainteresowaniem" - wyjaśnia prof. Dieter Bingen, dyrektor Niemieckiego Instytutu ds. Polski w Darmstadt.

Jak mówi, fakt, że RP stała się największym partnerem handlowym RFN - wyprzedzając nawet Rosję - wpływa na Niemców motywująco. Rośnie zainteresowanie Polską w kręgach opiniotwórczych bez polskich korzeni, a podejmowanie tematyki polskiej wśród młodych naukowców stało się tak samo oczywiste jak sięganie po tematy niemieckie w Polsce - wskazuje Bingen.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.