Staże i praktyki są dla frajerów?

0 0

Dobrze wybrany staż to bezcenna nauka i warto za nią „zapłacić” swoim czasem, nie oczekując wynagrodzenia. W końcu kto komu płaci w procesie nauczania?

Staże i praktyki są dla frajerów?
Kadr z kampanii społecznej "Staż. Sprawdź zanim pójdziesz" realizowanej przez PSZK/ fot. youtube

Droga młodzieży, pora przyjąć z pokorą do wiadomości, że kariera jest inwestycją długoterminową. Jeśli nie otrzymało się od rodziców „kapitału startowego” czyli np. miejsca pracy w rodzinnej firmie, należy zacząć od gromadzenia „wkładu własnego”.

Najczęściej ma to postać kilku miesięcy w roku spędzonych na stażu czy praktyce zawodowej. Oczywiście zdarza się, że wybierzemy niewłaściwy „fundusz” i staż nie da nam niczego poza umiejętnością parzenia kawy.

Czytaj też: Koniec z wykorzystywaniem stażystów. Komisja Europejska chce podnieść jakość staży i praktyk

Zdecydowanie warto odbywać staże i praktyki, jeśli tylko dają doświadczenie przydatne w wymarzonej pracy a nie są tylko sposobem na zdobycie wpisu w dokumentacji. Staże i praktyki świadczą o tym, że kandydat podczas studiów starał się rozwijać, jest pracowity i ambitny.

Co roku w badaniach preferencji pracodawców doświadczenie w branży jest wymieniane jako najważniejszy atut. Co ciekawe, rośnie liczba pracodawców, wyżej ceniących kandydatów, którzy zamiast stażu podjęli prace tymczasową w firmie z tej samej branży. Dzieje się tak dlatego, że staże i praktyki nie mówią przyszłym pracodawcom, jakim kandydat będzie pracownikiem.

Czytaj też: Studenci sprawdzają pracodawców. Nie chcą parzyć kawy podczas stażu

Jeśli kandydat podejmował pracę tymczasową, pracodawca ma pewność, że był pełnowartościowym pracownikiem bez taryfy ulgowej, który samodzielnie musiał wypełniać powierzone obowiązki. I chociaż pracownik tymczasowy pracuje w Polsce krótko (średnio 8 tygodni), to jakiekolwiek doświadczenie zawodowe zawsze jest lepiej odbierane niż jego całkowity brak.

Kandydat, który ma za sobą staż lub praktykę, może podczas rozmowy kwalifikacyjnej odwoływać się do swoich doświadczeń a to zawsze robi dobre wrażenie. Ponadto tacy kandydaci zwykle lepiej panują nad stresem podczas rekrutacji i ogólnie robią lepsze wrażenie. Nawet jeśli w ofercie pracy widnieje zapis „doświadczenie niewymagane” pracodawca niemal na pewno chętniej zatrudni kogoś, kto już zna realia rynku pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.