Stała praca finałem stażu - tak się dzieje coraz częściej

Coraz większym zainteresowaniem studentów cieszą się staże współorganizowane ze środków UE, dzięki którym, poza atrakcyjnym wynagrodzeniem, mają szansę na zdobycie wartościowego doświadczenia zawodowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stała praca finałem stażu - tak się dzieje coraz częściej

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 cze 2014 15:12


Na przestrzeni ostatnich lat znacząco zmieniła się rola uczelni w zakresie wsparcia młodych ludzi na rynku pracy. Teraz coraz częściej, w porozumieniu z pracodawcami, realizują one programy stażowe (i nie tylko), które mają pomóc studentom i absolwentom znaleźć zatrudnienie.

Projekt: staż

Przykładem współpracy pomiędzy uczelnią a przedsiębiorstwami jest projekt „Kadry dla Gospodarki" realizowany na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Organizatorzy kładą duży nacisk m.in. na udział pracodawców w dostosowaniu treści kształcenia do potrzeb rynku pracy. Prowadzone są wykłady otwarte, umożliwiające połączenie teorii z praktyką gospodarczą czy warsztaty z pracodawcami. Realizowane są także badania stopnia dostosowania umiejętności studentów do potrzeb przyszłych pracodawców.

Innym przykładem połączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną jest możliwość przygotowania pracy dyplomowej we współpracy z konkretną firmą w ramach tzw. giełdy tematów prac dyplomowych i magisterskich. Przede wszystkim jednak w ramach projektu w każdym roku jego trwania organizowane są staże dla 100 studentów i absolwentów.

- Trwają one co najmniej trzy miesiące i umożliwiają zdobycie konkretnego doświadczenia zawodowego - mówi dr hab. Elżbieta Gołata, koordynator projektu „Kadry dla Gospodarki". - Na atrakcyjność staży wpływa dodatkowo fakt, że są one płatne, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych - dodaje.

Z kolei Politechnika Poznańska realizuje m.in. projekt „Inżynier przyszłości. Wzmocnienie potencjału dydaktycznego Politechniki Poznańskiej", w ramach którego do końca grudnia 2015 r. zostanie przeprowadzonych i zorganizowanych tysiąc staży. Można je odbyć m.in. w poznańskiej siedzibie największego producenta opon na świecie, firmy Bridgestone.

- Dzięki współpracy z uczelniami mamy pewność, że na naszą ofertę odpowiedzą studenci spełniający określone kryteria, takie jak kierunek czy rok studiów - mówi Patrycja Ślosarczyk, wiodący specjalista ds. HR w Bridgestone Poznań. - W tym roku bierzemy także udział w projekcie „Warto poczuć chemię - zwiększenie liczby absolwentów kierunku chemia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu" - dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.