Spektakularne sukcesy młodych Polaków w arbitrażu. Są lepsi od studentów Harvardu

0 0
Spektakularne sukcesy młodych Polaków w arbitrażu. Są lepsi od studentów Harvardu
Marek Furtek, fot. Newseria

Młodzi prawnicy z Polski odnoszą sukcesy w arbitrażu. Pokonali nawet studentów Harvardu w prestiżowym, międzynarodowym konkursie w Stanach Zjednoczonych.

W Warszawie zakończył się właśnie finał podobnej rywalizacji odnoszącej się do projektu Wspólnej Ramy Odniesienia w prawie europejskim. Jak mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, od kilku lat widać ogromny wzrost zainteresowania młodych prawników arbitrażem.

– Prawo handlowe to dziedzina bardzo obszerna, ale myślę, że zainteresowanie nią utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od czasu przełomu ustrojowego, który wiązał się z wielkim renesansem komercjalistyki [dziedziny prawa odnoszące się bezpośrednio do działalności gospodarczej – red.], w szczególności prawa spółek – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marek Furtek, wybrany na trzecią kadencję prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Czytaj też: Przedsiębiorcy z małych firm niechętnie zatrudniają prawników

Szczególnym powodzeniem, jak precyzuje prezes Furtek, cieszy się arbitraż. To coraz bardziej skuteczna alternatywa dla kosztownego i czasochłonnego sądownictwa powszechnego.

Postępowania w ramach arbitrażu zazwyczaj są tańsze, odbywają się szybciej i mają klauzulę poufności (rozprawy w zwykłych sądach gospodarczych są jawne). Zaletą arbitrażu jest także poziom specjalizacji arbitrów, którzy wybierani są przez strony postępowania i rekrutują się zwykle z grona przedstawicieli danej profesji.

Od kilku już lat obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania młodych prawników arbitrażem – potwierdza prezes Marek Furtek. – Studentów prawa najbardziej przy tym interesuje jego wersja międzynarodowa oraz inwestycyjna - dodaje.

Upowszechnieniu umiejętności w poszczególnych jego dziedzinach służą organizowane na całym świecie konkursy, których z roku na rok przybywa. Kilka miesięcy temu wspierani przez Sąd Arbitrażowy przy KIG studenci prawa z Polski w prestiżowej, międzynarodowej rywalizacji Foreign Direct Investment Moot w Stanach Zjednoczonych pokonali m.in. ekipę z Uniwersytetu Harvarda.

Konkurs, obejmujący zagadnienia dotyczące projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (Draft Common Frame of Reference, w skrócie DCFR) w prawie europejskim, współorganizowany jest także przez SA KIG oraz Uniwersytet w Osnabrücku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.