Spawacz, kierowca, programista - to najchętniej wybierane kursy zawodowe

Ok. 14 tys. uczniów ze szkół zawodowych woj. śląskiego zgłosiło się dotąd do programu "Mam zawód, mam pracę w regionie". Przygotowano dla nich rozmaite kursy zawodowe, m.in. spawacza, kierowcy zawodowego, baristy, fryzjerskie, manicure.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spawacz, kierowca, programista - to najchętniej wybierane kursy zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 sty 2014 14:35


Program "Mam zawód, mam pracę w regionie" skierowany jest do uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników woj. śląskiego. "Największym powodzeniem cieszą się wśród uczniów kursy spawacza oraz prawa jazdy kat. B, dużym zainteresowaniem - kursy programowania, tworzenia stron internetowych" - poinformowała w czwartek Barbara Kubiak z wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Czytaj też: Fach w ręku, to praca w kieszeni

Uczniowie wybierają również specjalistyczne kursy fryzjerskie, manicure, baristy. "Zależało nam, aby dzięki kursom uczniowie nabywali pewne specjalistyczne umiejętności przydatne do pracy i w zawodzie, w którym się kształcą" - powiedziała Kubiak.

Na program, realizowany przez Samorząd Województwa Śląskiego, Śląskie Kuratorium Oświaty, wspólnie z 30 powiatami i miastami na prawach powiatu, przeznaczono 72 mln zł, z czego ponad 61 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Działania te mają podnieść prestiż oraz atrakcyjność szkolnictwa zawodowego w województwie śląskim, stąd część pieniędzy została przeznaczona na doposażenie 265 szkół zawodowych w materiały dydaktyczne oraz zakup sprzętu do pracowni praktycznej nauki zawodu. Szkoły kupują m.in. podręczniki, sprzęt informatyczny i programy komputerowe, wyposażają pracownie w nowoczesny sprzęt do nauki zawodu, w tym m.in. warsztaty samochodowe.

Dotąd w szkołach zawodowych - powstaje lub jest doposażanych - ok. 160 pracowni.

Dla uczniów organizowane są również praktyki i staże, wizyty studyjne u pracodawców.

Program będzie realizowany do sierpnia tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.