Spada bezrobocie w największych polskich miastach

W 12 największych miastach Polski mieszka 7,5 mln osób, czyli 19 proc. Polaków. W 2004 r. średnia stopa bezrobocia wynosiła w nich 11 proc. i spadła do 7 proc. w 2014 r. - wynika z raportu PwC.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spada bezrobocie w największych polskich miastach

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/PAP

6 paź 2015 17:28


Autorzy raportu, podkreślają, że polskie metropolie i obszary metropolitalne stanowią najważniejszą z gospodarczego punktu widzenia część kraju.

Metropolie ośrodkami gospodarczymi, kulturalnymi i edukacyjnymi

 W 12 miastach objętych badaniem mieszka 7,5 miliona osób, czyli 19 proc. całej ludności kraju, wytwarzając 34 proc. całkowitego PKB. Jednak w 12 obszarach metropolitalnych powstałych wokół tych miast, mieszka 15,7 miliona osób, czyli 41 proc. całej ludności, wytwarzając aż 54 proc. całkowitego PKB Polski. Metropolie są nie tylko centrum życia gospodarczego, ale również - a może przede wszystkim - centrami kulturowymi, ośrodkami największej aktywności naukowej, artystycznej, edukacyjnej.

W minionej dekadzie spośród 12 metropolii najwyższe tempo wzrostu odnotował Rzeszów (o 58 proc.), Wrocław (45 proc.), Lublin (41 proc.) i Kraków (37 proc.). Dobre wyniki uzyskane przez dwa miasta Polski wschodniej sugerują, że są one w stanie korzystać ze środków rozwojowych zarezerwowanych dla tej części kraju. Poniżej średniej kształtują się wyniki Szczecina i Katowic (wzrost o 20 proc.). O ile w przypadku Katowic może to być stale efekt szczególnie trudnych procesów restrukturyzacyjnych na Śląsku, o tyle wynik Szczecina może oznaczać kłopoty rozwojowe samego miasta, nie wykorzystującego wciąż atutów położenia geograficznego.

"Każde miasto ma swoje atuty i swoje mocne strony. Co wyróżnia polskie metropolie? W przypadku Trójmiasta jest to znakomity wizerunek i duży potencjał do przyjmowania inwestorów, w przypadku Białegostoku to wysoka jakość życia, bezpieczeństwo, czyste środowisko oraz korzystna struktura demograficzna. (...) Lublin wyróżnia się wysoką aktywnością społeczną i bardzo wysokim poziomem edukacji. Rzeszów, po raz pierwszy ujęty w naszym raporcie, dzięki swoim inwestycjom przełamuje niekorzystny i niesprawiedliwy wizerunek wschodniej Polski. Oby była to skuteczną zachętą dla innych miast" - powiedział na konferencji Dionizy Smoleń z PwC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.