Snowden wybrany na studenckiego rektora na uniwersytecie w Glasgow

Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden został wybrany na stanowisko tzw. studenckiego rektora na Uniwersytecie Glasgow - poinformowała we wtorek uczelnia na Twitterze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Snowden wybrany na studenckiego rektora na uniwersytecie w Glasgow

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lut 2014 11:33


Amerykanin pokonał tym samym pozostałych kandydatów - słynnego kolarza Graeme'a Obree, pisarza Alana Bissetta i duchownego Kelvina Holdswortha. Na stanowisku zastąpi przywódcę partii Liberalnych Demokratów w latach 1999-2006 Charlesa Kennedy'ego.

Honorową funkcję sprawowała w przeszłości m.in. żona pokojowego noblisty Nelsona Mandeli, Winnie Mandela, oraz Mordechaj Wanunu, Izraelczyk, który ujawnił tajemnice izraelskiego arsenału atomowego i został za to skazany na 18 lat więzienia.

Stanowisko kanclerza studenckiego jest obsadzane co trzy lata. Zajmująca je osoba ma reprezentować studentów w radzie uczelni i występować w roli oficjalnego rzecznika ich praw.

Kandydaturę Snowdena wysunęła grupa studentów, którzy uprzednio uzyskali na to zgodę od Amerykanina za pośrednictwem jego prawników.

W oświadczeniu we wtorek wyrazili zadowolenie z wyniku głosowania i przypomnieli, że wybór studenckiego rektora tradycyjnie pełni rolę "ważnego manifestu". "Poprzez wybór Edwarda Snowdena pokazujemy jemu i innym demaskatorom (ang. whistleblowers), że z odwagą stoimy z nimi ramię w ramię, niezależnie od tego, gdzie przebywają" - podkreślili studenci.

Snowden przekazał mediom dokumenty na temat prowadzonego przez amerykański wywiad programu inwigilacji elektronicznej. Z dokumentów tych wynika, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje Unii Europejskiej i ponad 30 czołowych polityków na świecie.

W maju ub.r. Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie do Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Jest ścigany przez USA pod zarzutem zdrady, jednak przez wielu jest uważany za bohatera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.