Śląski Uniwersytet Medyczny chwali się sukcesami

0 0
Śląski Uniwersytet Medyczny chwali się sukcesami
(fot. fotolia)

Ponad 10 tys. lekarzy wykształcił w minionych 40 latach Wydział Lekarski w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród jego absolwentów znaleźli się również obcokrajowcy, w tym m.in. z USA, Tajwanu, Norwegii, Szwecji.

Wydział Lekarski w Katowicach powstał w 1975 roku.

- Sukces wydziału, jego dynamiczny rozwój i dzisiejsza pozycja na mapie polskiej medycyny jest sukcesem ludzi, którzy go tworzyli - powiedział podczas piątkowej uroczystości związanej z obchodami 40-lecia wydziału, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysław Jałowiecki. Dodał, że mogą "z dumą spojrzeć" na minione lata.

Uczelnie medyczne nie mają łatwo

Rektor dodał, że obecnie przychodzi zmierzyć się z wieloma poważnymi wyzwaniami i zagrożeniami wynikającymi z uwarunkowań zewnętrznych, w tym niżu demograficznego, rosnącej konkurencji oraz zmian prawnych.

- Myślę tu o generującej koszty reformie standardów kształcenia oraz ciągłych zmianach zasad funkcjonowania i finansowania szpitali, w tym także klinicznych. Jestem przekonany, że pomimo trudności sprostamy tym wyzwaniom - powiedział prof. Jałowiecki.

Nowy minister zdrowia w Katowicach

Uroczyste obchody 40-lecia wydziału lekarskiego odbyły się z udziałem ministra zdrowia prof. Mariana Zembali.

- Medycyna akademicka nie tylko jest ważna ze względu na rosnącą rolę nauki, nauka zawsze była ważna i będzie ważna - podkreślił minister.

Wydział Lekarski w Katowicach tworzy obecnie: jedenaście katedr i siedem zakładów, Centrum Medycyny Doświadczalnej, Studium Języków Obcych i Ośrodek Badań Efektów Edukacyjnych. Obecnie na wydziale pracuje m.in. 342 nauczycieli akademickich (45 profesorów, 65 doktorów habilitowanych, 232 doktorów i magistrów.

Rocznie na wydział lekarski rekrutuje się ok. 460 studentów (studia w języku polskim) i ok. 140 (studia w języku angielskim).

Studenci zdobywają wiedzę m.in. w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Powstały w nim m.in. sala operacyjna, stanowisko intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, symulator karetki, a także sale pediatryczne, wyposażone w symulatory (fantomy) dziecięce i symulator porodowy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.