Śląsk tworzy program na obniżenie bezrobocia i minimalizowanie skutków restrukturyzacji górnictwa

0 0
Śląsk tworzy program na obniżenie bezrobocia i minimalizowanie skutków restrukturyzacji górnictwa
Głównym zadaniem programu K2 ma być dostosowanie oferty szkół zawodowych do potrzeb rynku (fot. slaskie.pl)

- Praktyczna nauka zawodu powinna odbywać się w miejscu pracy, dlatego warto zachęcać firmy, by tworzyły miejsca praktyk dla młodych ludzi i wiązały z nimi przyszłość - mówi

Śląskie miasta chcą wspólnie dostosowywać system szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku. Ma im w tym pomóc sieć współpracy - program K2 przewidujący m.in. tworzenie centrów kompetencji i kariery w oparciu o już istniejące instytucje.

List intencyjny ws. programu K2 (od "kompetencji" i "kariery") przedstawiciele miast regionu podpisali podczas konferencji "Edukacja zawodowa kluczem do przyszłości regionu". Konferencję zorganizowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Wzięła w niej udział m.in. minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Pomysł na program K2 powstał podczas prac nad Programem dla Śląska, których część rząd powierzył KSSE. Samorząd województwa, miasta i strefa mają współdziałać w ramach K2, aby m.in. standaryzować ofertę edukacyjną i programów szkoleniowych w poszczególnych zawodach, ułatwiać uczniom dostęp do wykorzystywanych przez pracodawców technologii i narzędzi i podnosić kompetencje uczestników rynku pracy.

Według przedstawicieli Strefy efekty współpracy w ramach K2 mają być jednym ze sposobów na obniżenie bezrobocia w regionie i minimalizowanie skutków restrukturyzacji górnictwa. "Zależy nam, aby inwestor na krańcu świata szukając miejsca dla swojej inwestycji poszukiwania zaczął od Górnego Śląska" - zaznaczył prezes KSSE Piotr Wojaczek.

Głównym zadaniem programu K2 ma być dostosowanie oferty szkół zawodowych do potrzeb rynku. Z przytaczanych podczas konferencji wyników badań w jednym z powiatów regionu wynika, że w najbardziej potrzebnym tam obecnie zawodzie miejscowe szkoły kształcą ok. 2 proc. uczniów. W najmniej poszukiwanym uczy się ponad 30 proc.

Minister Kluzik-Rostkowska przypomniała, że jednym z elementów programu rozwoju szkolnictwa zawodowego przygotowanego przez resort edukacji jest wiązanie szkół zawodowych ze środowiskiem biznesu m.in. w oparciu o specjalne strefy ekonomiczne.

"Chcemy i możemy ściśle współpracować ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. To bardzo ważny instrument pozyskiwania wiedzy o rynku i jego potrzebach, w tym o wolnych miejscach pracy. Marzy mi się sytuacja bliska kształceniu dualnemu w Niemczech" - mówiła w Katowicach Kluzik-Rostkowska. System dualny to nauka teorii zawodu w szkole zawodowej przy jednoczesnej praktyce u pracodawcy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.