Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy o kwalifikacjach zawodowych

0 0
Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy o kwalifikacjach zawodowych
Sejm rozpoczął w poniedziałek 21 grudnia prace nad projektem ustawy, która ma uprościć procedury związane z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzić w naszym kraju europejską legitymację zawodową. (fot. Hebifot/ pixabay.com)

Sejm rozpoczął w poniedziałek 21 grudnia prace nad projektem ustawy, która ma uprościć procedury związane z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzić w naszym kraju europejską legitymację zawodową.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, która nie wniosła do niego uwag.

Projekt ustawy ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy ws. uznawania kwalifikacji zawodowych. Zapewnia też stosowanie unijnego rozporządzenia ws. współpracy administracyjnej za pośrednictwem Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym IMI. Nowe przepisy mają pomóc w minimalizacji barier utrudniających mobilność pracowników na wewnętrznym rynku Unii.

Projekt wprowadzi elektroniczny dokument zwany europejską legitymacją zawodową. Będzie to elektroniczny certyfikat, wydawany przedstawicielom wybranych zawodów, regulowanych w wielu krajach UE. Chodzi o takie zawody jak pielęgniarka, farmaceuta, czy pośrednik w obrocie nieruchomościami. Certyfikat zastąpi dotychczasową decyzję ws. uznania kwalifikacji zawodowych oraz oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej. Legitymacja będzie ważna 1,5 roku.

W przypadku wprowadzenia wspólnych ram kształcenia i wspólnych testów kształcenia, nie będzie potrzebne przeprowadzanie procedury uznawania kwalifikacji. W praktyce oznacza to automatyczne uznawanie kwalifikacji zawodowych w naszym kraju.

Projekt wprowadza prawo częściowego dostępu do zawodu w Polsce - wówczas, gdy możliwe będzie wyodrębnienie w nim pewnych czynności zawodowych. Np., jeśli w Polsce dany zawód wymaga większej liczby umiejętności, a osoba z innego państwa – w ramach tego samego zawodu – ma kwalifikacje do wykonywania mniejszej liczby czynności, będzie mogła je wykonywać także w naszym państwie.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, w Polsce uznawane będą odbyte za granicą praktyki zawodowe w zawodach, w których są one wymagane do uzyskania pełnych kwalifikacji.

Projekt określa też zasady sprawdzania znajomości języka wśród zagranicznych specjalistów, którzy chcą pracować w Polsce; znajomość języka będzie można sprawdzić dopiero po uznaniu kwalifikacji zawodowych danej osoby, albo po wydaniu jej europejskiej legitymacji zawodowej.

Projekt wprowadza w Polsce, podobnie jak to jest w innych państwach członkowskich UE, "mechanizm ostrzegania". Oznacza to obowiązek wzajemnego informowania się państw np. o lekarzach lub nauczycielach, którzy utracili prawo wykonywania zawodu. Mechanizm będzie się opierał na systemie wymiany informacji na rynku wewnętrznym.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.