Samorządy likwidują szkoły. Mniej pracy dla nauczycieli?

Dotychczas samorządy przekazały do kuratorów oświaty 309 uchwał dotyczących projektowanych, od 1 września br., zmian w sieciach szkolnych dla dzieci i młodzieży, w tym likwidacji szkół - poinformowała rzeczniczka resortu edukacji Joanna Dębek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samorządy likwidują szkoły. Mniej pracy dla nauczycieli?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 mar 2015 8:48


Samorządy w całym kraju z różnych powodów zamierzają w tym roku zlikwidować 100 szkół podstawowych, 23 gimnazja oraz zlikwidować lub wygasić 169 szkół ponadgimnazjalnych; 14 szkół ma być przekształconych w filie, a 4 wyłączone z zespołów - wynika z danych MEN.

Jak podała rzeczniczka MEN, 125 uchwał wiąże się z zamiarem zlikwidowania szkół, w których uczą się dzieci (samorządy nie wiążą likwidacji z brakiem uczniów w tych placówkach od 1 września 2015 r.). Dotyczą one 77 szkół podstawowych (w przypadku 7 szkół w miejsce placówki likwidowanej przez samorząd ma powstać szkoła prowadzona przez inny podmiot). W tej grupie jest 65 tzw. małych szkół, czyli takich w których uczy się nie więcej niż 70 uczniów. Samorządy chcą też zlikwidować 19 gimnazjów (w tym 8, w których uczy się nie więcej niż 70 uczniów) i 29 szkół ponadgimnazjalnych (w tym 21, w których uczy się nie więcej niż 70 uczniów).

Czytaj też: Uczniowie coraz częściej wybierają technika i szkoły zawodowe

104 uchwały dotyczą szkół, w których nie ma już w ogóle uczniów, lub nie będzie ich po 1 września 2015 r. Wśród nich są 23 szkoły podstawowe (18 z nich zostało, już w tym roku, wykazane w Systemie Informacji Oświatowej jako szkoły bez uczniów), cztery "puste" gimnazja (w tym jedno sportowe i dwa specjalne), 77 szkoły ponadgimnazjalnych (wśród nich 63 nie wykazały w tym roku szkolnym w SIO żadnego ucznia).

62 uchwały związane są z wygaszaniem szkół ponadgimnazjalnych na mocy ustawy o systemie oświaty; chodzi o zmiany w strukturze szkół zawodowych. Nowelizacja ustawy z 2011 r. nakazała zlikwidowanie do 2015 r. wszystkich liceów profilowanych poprzez ich stopniowe wygaszanie, czyli nieprowadzenie naboru do klas pierwszych. Z SIO wynika, że wśród 62 szkół w tej grupie, w 60 nie ma już uczniów.

14 podjętych uchwał związanych jest z zamiarem przekształcenia szkół podstawowych w filie. Wszystkie te uchwały dotyczą wiejskich szkół liczących poniżej 100 uczniów. Cztery uchwały wiążą się zaś z zamiarem wyłączenia szkół z zespołów; dotyczą one dwóch szkół podstawowych, wiejskiego gimnazjum specjalnego i jednej szkoły ponadgimnazjalnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.