Rząd przyjął projekty zmian ustaw dot. uczelni i finansowania nauki

0 0
Rząd przyjął projekty zmian ustaw dot. uczelni i finansowania nauki

Kierowanie większych środków do najlepszych jednostek naukowych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o finansowaniu nauki. Z kolei projekt zmian ustawy dotyczącej uczelni prowadzić ma do lepszego powiązania studiów z rynkiem pracy. Oba przyjął we wtorek rząd.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekty nowelizacji: Prawa o szkolnictwie wyższym, a także ustawy o zasadach finansowania nauki. Oba projekty przedłożone zostały przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w przesłanym PAP komunikacie po posiedzeniu rządu.

"Przyjęte (...) projekty zmian ustawowych przyczynią się do pełniejszego zaangażowania polskich laboratoriów i zespołów naukowych w duże, międzynarodowe projekty badawcze, by te inwestycje mogły procentować" - oceniła minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

MNiSW w projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym chce otworzyć drogę na studia osobom dojrzałym - uczelnie będą mogły zaliczyć na poczet studiów ich wiedzę i umiejętności zdobyte w pracy zawodowej, na kursach czy szkoleniach. "Uczelnia sprawdzi faktyczne umiejętności i kompetencje tych osób, a nie przedłożone dokumenty - świadectwa, certyfikaty, zaświadczenia" - wyjaśniono w komunikacie CIR.

Nowe przepisy wprowadzić też mają zasadę, że tylko podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, która ma prawo do nadawania stopni naukowych, będzie mogła prowadzić kształcenie na kierunkach o profilu ogólnoakademickim. Uczelnie nie posiadające takich uprawnień będą mogły prowadzić wyłącznie studia o profilu praktycznym. Jednostki kształcące własną kadrę (uprawnione do doktoryzowania) będą mogły prowadzić zarówno studia ogólnoakademickie, jak i praktyczne.

Poza tym, prace dyplomowe przed obroną będą obowiązkowo sprawdzane programem antyplagiatowym, a po obronie trafią do komputerowego repozytorium.

Według przyjętego projektu pracownikom, doktorantom i studentom uczelni przysługiwać będą prawa własności intelektualnej do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych. W przypadku komercjalizacji wyników badań lub prac rozwojowych, uczelnia miałaby otrzymywać 25 lub 30 proc. dochodów uzyskanych przez dokonującego komercjalizacji pracownika czy studenta (w zależności od stopnia wsparcia komercjalizacji przez uczelnie). Analogiczne przepisy dotyczyć będą też instytutów badawczych.

Z kolei w projekcie nowelizacji ustawy o finansowaniu nauki określono m.in. podstawowe kryteria, jakie będą stosowane przy podziale środków finansowych dla jednostek naukowych. Mają to być np.: poziom naukowy prac i ich znaczenie dla rozwoju nauki czy praktyczna użyteczność uzyskanych wyników.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.