Rynek pracy wymaga kształcenia ustawicznego

0 0
Rynek pracy wymaga kształcenia ustawicznego

W Polsce tylko około 4 proc. ludzi uczestniczy w kształceniu ustawicznym, a średnia europejska wynosi 9 proc. Tymczasem rynek pracy wymaga tego, żeby się uczyć przez całe życie.

- Dziś już nie ma szkoły ani uczelni, która daje umiejętności na całe życie. Przygotowuje za to do kolejnego etapu, czyli kształcenia ustawicznego. Ono jest niezwykle istotnie na rynku pracy - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Współpraca edukacji z rynkiem pracy jest jednym z ważniejszych wątków omawianych podczas rozpoczętego w sobotę w Warszawie II Kongresu Polskiej Edukacji.

Nowe technologie każą się uczyć

- Nowe technologie wymagają ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Nie ma już tak, że spędzamy całe życie w jednym zakładzie pracy - mówi Władysław Kosiniak Kamysz.

Przyznaje, że pod tym względem wypadamy dość blado na tle innych krajów europejskich. W Polsce tylko około czterech procent ludzi uczestniczy w kształceniu ustawicznym, a średnia europejska to dziewięć procent.

- Ambitny cel osiągnięcia wskaźników zatrudnienia w Polsce na poziomie około 71 proc., a w Unii Europejskiej 75-76 proc. nie uda się bez kształcenia ustawicznego - argumentuje minister Kosiniak-Kamysz.

Według niego ważnym elementem integracji edukacji z rynkiem pracy jest też wzmocnienie doradztwa zawodowego nie tylko na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej, ale również gimnazjum i szkoły podstawowej.

Przypomina, że bezrobocie osób młodych jest dużo bardziej narażone na skutki kryzysu, bo w pierwszej kolejności pracodawcy rezygnują z usług młodego pracownika, który jest mniej doświadczony.

Minister zwróca też uwagę na jeszcze jeden ważny element edukacji ustawicznej, który - bardziej niż dla rynku pracy - liczy się w budowaniu kapitału społecznego.

Są to uniwersytety trzeciego wieku, które w ostatnim czasie dynamicznie zaczęły powstawać nie tylko w ośrodkach akademickich, ale też w małych gminach i na wsiach.

- W Polsce działa ponad 420 uniwersytetów. Mają one około 200 tys. słuchaczy. To jest edukacja utrzymująca ludzi dojrzałych w aktywności społecznej - zaznacza minister pracy.

Wiedza a potrzeby gospodarki

O roli środków z Europejskiego Funduszu Społecznego w realnym powiązaniu edukacji z pracodawcami mówił Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

- Jedną z atrakcyjniejszych form wsparcia zawodowego są staże zawodowe u przedsiębiorców. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego zmieniono strukturę szkolnictwa zawodowego, co dało możliwość bardziej elastycznego zdobycia bądź podniesienia kwalifikacji w zawodowych formach pozaszkolnych - powiedział wiceminister.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • "(...) bezrobocie osób młodych jest dużo bardziej narażone na skutki kryzysu (...)"- autor artykułu musi się jeszcze sporo edukować.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.