Rynek pracy w Polsce i w Niemczech czeka na migrantów

0 0
Rynek pracy w Polsce i w Niemczech czeka na migrantów
Stanisław Szwed podkreślił, że budowa innowacyjnej gospodarki oznacza m.in. konieczność przyjmowania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. (Fot. : www.mpips.gov.pl).

• Dostęp do europejskiego rynku pracy powinni mieć ludzie o wysokich kwalifikacjach.
• Wiceminister Stanisław Szwed z nadzieją patrzy na studentów i pracowników z Ukrainy.
• Trzeba też zadbać o kształcenie zawodowe młodzieży i bezrobotnych.

Otwarcie na pracowników o wysokich kwalifikacjach z innych krajów to jedno z remediów na starzenie się społeczeństw i niedobory sił roboczych – mówili w czwartek uczestnicy debaty "Migranci wykwalifikowani w Polsce i Niemczech".

Podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych i Fundację im. Friedricha Eberta i ambasadę RFN w Warszawie przypomniano, że według wyliczeń Komisji Europejskiej w 2060 r. prawie jedna trzecia Europejczyków będzie miała ponad 65 lat, a udział osób w wieku 15-64 lat spadnie z 67 do 56 procent. Odsetek osób w wieku produkcyjnym w Niemczech zmniejszy się o blisko 29 procent, a w Polsce o 34,5 procent, stąd imigracja jest postrzegana jako jedno z rozwiązań tego problemu.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed zauważył, że choć mowa o migracji pracowników wykwalifikowanych i wydaje się, że kontrowersji nie powinno być, jednak się pojawiają, szczególnie w naszym kraju, gdzie dotychczas tendencja polegała na migracji za granicę.

- Musimy ją odwrócić – dodał. Za sygnał korzystnych zmian wiceszef MRPiPS uznał, że z Ukrainy przybywają do Polski nie tylko robotnicy do prostych prac, ale i wykwalifikowani pracownicy i studenci.

Szwed podkreślił, że budowa innowacyjnej gospodarki oznacza konieczność przyjmowania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy i stworzenia warunków, by ci, którzy wyjechali z Polski, uznali powrót za atrakcyjny.

- Kiedy spojrzymy na demografię, widzimy, że stoimy przed dużymi zmianami” – powiedział wiceszef Federalnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Thorben Albrecht. Zwrócił uwagę, że Polska i Niemcy to łącznie jedna czwarta mieszkańców Unii i „jest nas coraz mniej i coraz starszych”.

- Nawet jeśli do Niemiec przybywa bardzo wielu uchodźców, to ta migracja nie potrafi zatrzymać tych trendów – dodał, zaznaczając, że trzeba zadbać, by dostęp do europejskiego rynku pracy mieli ludzie o wysokich kwalifikacjach.

Zwrócił uwagę, że brak pracowników w zawodach technicznych i naukach przyrodniczych będzie oznaczał spadek produkcji i mniejsze wpływy z podatków, a w konsekwencji spadek poziomu życia. Zapowiedział uruchomienie pilotowego programu wzorowanego na polityce imigracyjnej Australii i Kanady. Zaznaczył, że ściąganie pracowników z innych krajów nie może być jedynym sposobem – trzeba dbać o kształcenie zawodowe młodzieży i bezrobotnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.