Rusza V edycja Collegium Nobilium Opoliense

0 0
Rusza V edycja Collegium Nobilium Opoliense
"Nie ma rzeczy ważniejszej, niż inwestycja w młode pokolenie" - mówił obecny na inauguracji w Opolu wicepremier Jarosław Gowin (fot. nauka.gov.pl)

• 62 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i absolwentów uczelni rozpoczęło naukę w ramach V edycji Collegium Nobilium Opoliense.
• - Nie ma rzeczy ważniejszej, niż inwestycja w młode pokolenie - mówił obecny na inauguracji w Opolu wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas środowej uroczystości zorganizowanej w ramach Collegium w Opolu wygłosił wykład inauguracyjny poświęcony m.in. polskiej gospodarce, nauce i kwestiom innowacji. Gowin mówił m.in., że polska gospodarka będzie innowacyjna, a Polacy zamożniejsi, kiedy rozwój tej gospodarki i zamożność Polaków będzie "budowana na fundamencie, jakim jest polska nauka".

"Nie możemy jednak myśleć tylko o sprawach gospodarczych. W dzisiejszym świecie, w świecie globalizacji, w świecie czasami bezwzględnym, a zawsze świecie bardzo ostrej konkurencji, zwyciężają te państwa, które mają swoje elity" - podkreślił. I dodał: "Nie ma rzeczy ważniejszej, niż inwestycja w młode pokolenie. Zwłaszcza w tych, którzy będą kiedyś elitą tego narodu i tego państwa".

Jak tłumaczył PAP przed inauguracją dyrektor Collegium Nobilium, przewodniczący opolskiej rady miasta Marcin Ociepa, Collegium to instytucja otoczenia nauki, która nie konkuruje np. z uczelniami, ale służy dodatkowemu rozwojowi osób kształcących się w niej.

Jak podano w materiałach promocyjnych Collegium Nobilium Opoliense to "szkoła liderów i centrum myśli państwowej". Jej uczestnicy biorą udział w kilku organizowanych w ciągu roku seminariach i spotkaniach, które prowadzą np. członkowie rządu, dyplomaci, samorządowcy, pracownicy uczelni czy dziennikarze. W materiałach podano, że od 2012 roku kształci ono "elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki, mediów czy organizacji pozarządowych".

W środę naukę w kolejnej, piątej już edycji Collegium, rozpoczęło 62 uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów z Opola, Wrocławia, Katowic, Krakowa i Warszawy. Ociepa podczas inauguracji mówił, że misją tej szkoły jest "kształcić w duchu klasycznych wartości, ale za pomocą najnowocześniejszych metod nowe elity zdolne podejmować wyzwania na miarę XXI wieku w gospodarce, nauce, edukacji, polityce i środkach masowego przekazu". "Polska musi być państwem nowoczesnym i gotowym do globalnej rywalizacji. () To zaś wymaga elit roztropnych, sprawiedliwych, umiarkowanych i odważnych. Skromnych i najzwyczajniej w świecie pracowitych" - zaznaczył.

Czytaj też: Szkoły policyjne: Program nauczania zostanie ujednolicony

Mówił także, że Collegium to wspólnota ludzi, którzy są "profesjonalistami w swoich rzemiosłach: w nauce, edukacji, samorządzie, dyplomacji, mediach, biznesie, ale rozumieją też politykę i chcą mieć na nią wpływ". "A nade wszystko są państwowcami, którzy Rzeczpospolitą traktują jako obowiązek wobec przeszłych i przyszłych pokoleń" - podkreślił.

Collegium Nobilium Opoliense to projekt realizowany przez opolskie Stowarzyszenie Horyzonty we współpracy z Uniwersytetem Opolskim i Fundacją Banku Zachodniego WBK w ramach programu Santander Universidades, a także Klubem Jagiellońskim i Pracownią Śląsk. Dotychczas ukończyło je ok. 80 osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.