RPD: nie możemy sobie pozwolić na segregację dzieci w szkole

0 0
RPD: nie możemy sobie pozwolić na segregację dzieci w szkole
MEN zapewnia, że nie ma mowy o dyskryminacji czy izolowaniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (fot. pixabay.com)

Na segregację nie możemy sobie pozwolić w żadnym obszarze życia, także w edukacji - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem integracja w szkole jest korzystna dla wszystkich uczniów - korzystają na niej i dzieci z niepełnosprawnością, i dzieci bez deficytów.

RPD odniósł się do doniesień "Gazety Wyborczej", z których wynika, że rząd nie popiera tzw. włączającego systemu kształcenia i uważa, że dzieci niepełnosprawne powinny się uczyć w szkołach specjalnych, a jeśli trafią do szkoły powszechnej, powinny być dla nich tworzone klasy wydzielone. Taki wniosek dziennikarz "GW" wyciągnął po spotkaniu wiceszefowej MEN Teresy Wargockiej z nauczycielami w Krakowie. Informację tę prostowała dzień później szefowa MEN Anna Zalewska.

Michalak powiedział PAP, że ma nadzieję, iż ta informacja ma jedynie charakter medialny, a nie realny. "Bardzo źle by się stało, gdybyśmy zaczęli cofać się w czymś, w czym jesteśmy na całkiem niezłym poziomie. Integracja jest potrzebna obu stronom - korzystają na niej nie tylko dzieci z niepełnosprawnością. Dzieci bez deficytów też się czegoś uczą, bo ludziom w dzisiejszych czasach bardzo potrzeba empatii i zrozumienia drugiego człowieka, by nie było mowy nienawiści, dyskryminacji czy przemocy" - powiedział PAP.

Przyznał jednak, że nie każde dziecko z niepełnosprawnością dobrze odnajdzie się w szkole masowej czy integracyjnej. "Szkoły specjalne są placówkami, które powinny być w systemie edukacji i rozwijać się, zajmując się dziećmi, które w żaden sposób nie znajdą się w systemie włączeniowym" - zaznaczył.

W opinii Michalaka, jeśli dziś mielibyśmy mówić o problemie, to są nim bardziej dorośli niż dzieci. "Dorośli, którzy nie rozumieją na czym polega godność człowieka, prawa dziecka i podmiotowość dziecięca każdego dziecka" - zaznaczył. Zwrócił uwagę na konieczność rozwijania systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, by pewne rzeczy nie funkcjonowały tylko na papierze, a faktycznie pomagały dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. "Nie zawsze szkoła, nauczyciel czy gmina wypełniają to, co powinny w stosunku do tych uczniów" - dodał.

MEN zapewnia, że nie ma mowy o dyskryminacji czy izolowaniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. "Zadaniem ministra edukacji narodowej jest to, aby realizować edukację włączającą zgodnie z oczekiwaniami rodziców i uczniów. Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinny w ramach swoich możliwości uczyć się w szkołach ogólnodostępnych" - czytamy w komunikacie resortu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.