Rozwój szkół zawodowych i ochrona miejsc pracy to priorytety

0 0
Rozwój szkół zawodowych i ochrona miejsc pracy to priorytety

Uczestnicy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych przyjęli deklarację współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego. Podsumowali także prace nad nowelizacją ustawy o ochronie miejsc pracy.

Uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę wypromowania modelu kształcenia zawodowego w Polsce i zwiększenia jego roli oraz atrakcyjności poprzez zrównoważony i nowoczesny rozwój. Kształcenie zawodowe powinno być skoordynowane z potrzebami poszczególnych sektorów gospodarki.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, gdy jest skorelowane z rynkiem pracy

Konieczna jest współpraca z pracodawcami już na etapie opiniowania kierunków rozwoju szkolnictwa zawodowego, a następnie samego procesu kształcenia.

- Szkolnictwo zawodowe jest dziś w Polsce niedocenione. Musimy wspierać proces doradztwa zawodowego, a przede wszystkim wzmocnić kompetencję doradców diagnostycznych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Podczas spotkania przyjęto deklarację współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego. Prace dotyczyć będą jednolitego modelu kształcenia zawodowego, sposobu jego finansowania oraz promocji.

Dyskutowano także na temat aktualnego etapu prac nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Czytaj też: Męcina: 500 mln zł na ochronę miejsc pracy w związku z ograniczeniami w eksporcie

- Zmiany w ustawie są konieczne ze względu na pogorszenie koniunktury gospodarczej na krajowym i zagranicznych rynkach. Musimy wspierać zatrudnienie poprzez dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, gdzie pogorszyły się warunki prowadzenia ich działalności w związku z czasowym ograniczeniem wwozu produktów na terytoria innych krajów - powiedział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.