Rośnie liczba kobiet, które wybierają techniczne kierunki

- Kobiety stanowią ponad 58 proc. ogólnej liczby studentów na polskich uczelniach. Na uczelniach technicznych jest ich już prawie 37 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach 2014".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie liczba kobiet, które wybierają techniczne kierunki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 mar 2014 9:20


Raport "Kobiety na politechnikach 2014", przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, pokazuje, że liczba kobiet na uczelniach technicznych rośnie od roku 2007/08, czyli od początku prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki!". Wówczas dziewczyny stanowiły 30,7 proc. ogólnej liczby studentów.

W roku akademickim 2012/2013 na polskich uczelniach studiowało o ponad 87 tys. mniej studentów niż rok wcześniej. "Na wszystkich typach uczelni liczba studentów spada. Po raz pierwszy od pięciu lat jest ich też trochę mniej na uczelniach technicznych. Jednak wciąż mają o około 15 tys. studentów więcej, niż miały siedem lat temu" - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni akcji "Dziewczyny na politechniki!".

Jak wynika z raportu, od roku akademickiego 2007/08 liczba kobiet na publicznych uczelniach technicznych wzrosła o blisko 24 tys., a liczba mężczyzn spadła o niemal 8 tys. "Wzrost, którego doświadczyły uczelnie techniczne, to był wzrost przede wszystkim w liczbie dziewczyn" - podkreśliła Siwińska.

Uczelnie, na których nastąpił największy wzrost w liczbie kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat, to m.in. Politechnika Świętokrzyska (wzrost o 58,8 proc.), Politechnika Poznańska (wzrost o 38,5 proc.), Politechnika Warszawska (o 31,3 proc.).

Na wielu wydziałach udział kobiet nie przekracza jednak kilku procent. Wciąż najmniej dziewczyn studiuje na kierunkach stricte technicznych, np. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej jest ich tylko 3,8 proc. W roku 2012/2013 na uczelniach publicznych spośród ponad 52 tys. studentów nauk informatycznych, kobiety stanowiły tylko 13,2 proc. "Jeszcze trzy lata temu mieliśmy kierunki, na których nie było ani jednej dziewczyny, także ta sytuacja i tak się poprawiła" - podkreśliła Siwińska.

"W toku studiów dziewczyny radzą sobie znakomicie. Jeden fakt wydaje mi się tu znaczący. Studenci każdej uczelni otrzymują stypendia ministra. Na naszej uczelni przez co najmniej pięć lat stypendia te otrzymywały studentki. Tylko raz zdarzyło się, że otrzymał je mężczyzna" - powiedziała w czwartek rektor politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.