Romowie w Polsce: Jakie mają problemy i potrzeby?

Niski poziom wykształcenia, trudności z integracją, nielegalne koczowiska, bezrobocie - to największe bolączki społeczności romskich w polskich gminach.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Romowie w Polsce: Jakie mają problemy i potrzeby?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

8 kwi 2016 14:30


Obchodzony na całym świecie 8 kwietnia Dzień Romów to okazja przypomnienia trudnej historii Romów i współczesnych problemów, z którymi zmaga się ta mniejszość etniczna.

A problemów jest sporo, co wykazał kontrola NIK dotycząca "działań administracji publicznej na rzecz ochrony praw mniejszości romskiej w Polsce”.

- Jednym z najpilniejszych zadań jest kwestia rozpoznania potrzeb i problemów z jakimi spotykają się Romowie w miejscu zamieszkania. Jak dotychczas żaden z wojewodów, na którego terenie zamieszkują większe skupiska Romów, nie opracował katalogu potrzeb mniejszości romskiej - stwierdził Jacka Uczkiewicza wiceprezes NIK podczas sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Stan sanitarny, problem nielegalnego zamieszkiwania osób trzecich na cudzym terenie, zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców i sąsiadów były powodem złożenia interpelacji przez wrocławskiego radnego Krzysztof Szczerby ws. likwidacji romskiego koczowisko przy ul. Kamieńskiego w stolicy Dolnego śląskiego.

Z kolei danych MEN dotyczące realizacji polityki integracji Romów z reszta społeczeństwa w zakresie oświaty wynika, że Romowie w zasadzie sporadycznie korzystają z możliwości tworzenia oddziałów z językiem romskim. Zaledwie 2 proc. Romów posiada wykształcenie wyższe, średnie niecałe 7 proc., niższe niż średnie 82 proc.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

REKLAMA