Rewolucja w systemie oświaty. Szkoły zawodowe wracają do łask

0 0
Rewolucja w systemie oświaty. Szkoły zawodowe wracają do łask

Pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych robotników. Ministerstwo Gospodarki postanowiło rozwiązać problem i zreformować szkolnictwo zawodowe.

Jak informuje Bankier.pl, w 2001 r. w Polsce istniało 5,7 tys. średnich szkół zawodowych i 2,4 tys. zasadniczych szkół zawodowych. Natomiast w 2010 r. ich liczba znacznie zmalała. Tych pierwszych pozostało jedynie 5,6 tys., a zawodówek 1,7 tys.

Z kolei z raportu Fundacji Republikańskiej na temat szkolnictwa zawodowego i technicznego w Polsce wynika, że pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych robotników przemysłowych i rzemieślników, zwłaszcza w obszarze obróbki metali oraz mechanika maszyn i urządzeń.

Ministerstwo Gospodarki postanowiło pomóc rozwiązać problem. Chce dokonać zmian w szkolnictwie zawodowym poprzez odbudowanie systemu oświaty sprzed ponad 20 lat. Na ten cel ma przeznaczyć 200 mln zł. Będzie się również starać o pozyskanie dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej.

Podstawą w reformie ma być firma, która potrzebuje konkretnych pracowników - Na przykład potrzebuje ślusarza, spawacza, a może mechanika lub elektronika. I nie dzisiaj go potrzebuje, ale przewiduje, że jej rozwój będzie wymagał zatrudnienia ludzi w konkretnych zawodach już za kilka lat. Więc na potrzeby tej firmy należy stworzyć kadry, które będą niezbędne do jej funkcjonowania i dalszego rozwoju - mówi na portalu Bankier.pl Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

- Dodatkowo przyzakładowa szkoła zawodowa będzie precyzyjnie umiała wykształcić fachowców znających już od podstaw specyfikę tego przedsiębiorstwa, gdyż kadra zarządzająca firmy ma uczestniczyć w procesie edukacji, a młodzi adepci będą odbywali praktyki w zakładzie i na maszynach na których po ukończeniu szkoły będą pracować - podkreśla w rozmowie z Bankier.pl Antoniszyn-Klik.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.