Reforma edukacji, Anna Zalewska: Wzrosła liczba nauczycieli i etatów nauczycielskich

- W roku szkolnym 2017/2018 o ponad 7 tys. wzrosła liczba etatów nauczycieli w tzw. godzinach ponadwymiarowych - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Reforma edukacji, Anna Zalewska: Wzrosła liczba nauczycieli i etatów nauczycielskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

14 lis 2017 10:15


• W porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10 tys. wzrosła liczba nauczycieli.

• Z kolei liczba etatów wzrosła o ponad 17 tys.

• Minister zapowiedziała też złożenie przez PiS poprawki do projektu ustawy budżetowej na 2018 r. zwiększającej kwotę bazową służącą do wyliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Minister edukacji przedstawiła w poniedziałek (13 listopada) na konferencji prasowej dane z Systemu Informacji Oświatowej dotyczące liczby uczniów i nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018. Poinformowała, że w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10 tys. wzrosła liczba nauczycieli; liczba etatów wzrosła o ponad 17 tys.

We wtorek (14 listopada) w radiowych "Sygnałach Dnia" Zalewska pytana była, skąd się wziął ten wzrost. - Nie wiem, czy państwo pamiętają, ale ja powtarzałam systematycznie, że przy reformie edukacji, przy przekształceniach mamy wszystko policzone i zaplanowane. To nie była formułka wygłaszana na okoliczność uspakajania przede wszystkim nauczycieli, ale naprawdę zostało to zapisane w Prawie Oświatowym i policzone, m.in. w subwencji oświatowej - zaznaczyła.

- W Prawie Oświatowym nie pozwoliliśmy na to, żeby z klas VI łączyć (uczniów) w większe grupy w klasach VII. Czyli jak było sześć klas VI - w gimnazjum byłyby to cztery klasy I - ma być sześć klas VII. Powstały dodatkowe oddziały (klasowe), a dodatkowe oddziały to dodatkowe miejsca pracy. Pojawiają się też dodatkowe przedmioty, np. doradztwo zawodowe w klasie VII - wyjaśniła minister.

- Mamy ponad 17,7 tys. etatów więcej, mamy jeszcze ponad 7 tys. etatów w tzw. godzinach ponadwymiarowych. Tutaj też jest wzrost, na jednego nauczyciela przypada większy wymiar etatu niż przed reformą - podkreśliła minister.

Szefowa MEN dopytywana była, czy wzrost liczby nauczycieli nie jest związany z tym, że będą oni mniej godzin pracy. - Nie. Jest dokładnie odwrotnie - odpowiedziała. Jak mówiła, 17 768 etatów z pensum 18 godzin (tyle godzin w ramach pełnego etatu nauczyciel musi pracować bezpośrednio z uczniami, np. prowadzić lekcje), przekłada się na liczbę nauczycieli. Zalewska przypomniała, że liczba zatrudnionych nauczycieli wzrosła o 11 tys. - To znaczy, że jeden nauczyciel ma więcej niż 18 godzin - powiedziała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.