Reforma edukacji, Anna Zalewska: Nie zlikwidujemy Karty Nauczyciela

- Mamy pierwsze dane. W związku z reformą powstanie 11,4 tys. nowych etatów. Całościowe wyniki badań udostępnimy w listopadzie – mówi Anna Zalewska, minister edukacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Reforma edukacji, Anna Zalewska: Nie zlikwidujemy Karty Nauczyciela

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 paź 2017 9:06


Minister edukacji Anna Zalewska potwierdziła w rozmowie z radiem RMF FM, że Karta Nauczyciela nie zostanie zlikwidowana. - Prawo oświatowe to początek zmian. Modyfikujemy Kartę Nauczyciela, unowocześniamy ją – zaznacza minister.

Jak zaznacza Anna Zalewska, reforma oświaty ma zahamować fikcję, na którą został skazany system przez niż demograficzny. To właśnie demografia jest przyczyną zwolnień wśród nauczycieli, a nie reforma.

- W 2015 r. i 2016 r. ponad 100 tys. nauczycieli było zatrudnionych na niepełnym etacie – wyjaśnia minister edukacji.

Zmiany w systemie oświaty utworzą nowe miejsca pracy. - Mamy pierwsze dane. W związku z reformą powstanie 11,4 tys. nowych etatów. Będziemy jeszcze liczyć dane z niepublicznych placówek oraz publicznych szkół, które nie są zarządzane przez samorządy. Całościowe wyniki badań udostępnimy w listopadzie – mówi Anna Zalewska.

Inne jest stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przypomnijmy - w poniedziałek (9 października) prezes ZNP Sławomir Broniarz podał, że w wyniku reformy edukacji pracę straciło 6,5 tys. nauczycieli (zwolniono ich lub nie przedłużono umowy o pracę), 12,7 tys. nauczycieli obniżono wymiar zatrudnienia, 5,3 tys. nauczycieli pracuje w kilku szkołach, 600 nauczycieli przeszło w stan nieczynny, a 2,3 tys. nauczycieli - na emerytury lub nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Zaznaczył, że są to dane niepełne - odnoszą się do 70 proc. jednostek samorządu terytorialnego. Pochodzą z arkuszy organizacyjnych pracy szkół i z wrześniowych aneksów do nich; pokazują stan z 30 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wwwww 2017-10-13 11:15:14

Pierwszy raz szczuje się na siebie ludzi w Dniu Edukacji Narodowej. Taka to zmiana....