Przedsiębiorcy będą decydować o kształceniu przyszłych pracowników

W przyszłej perspektywie finansowej Unii w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój planowana jest możliwość zamawiania kształcenia przez przedsiębiorców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy będą decydować o kształceniu przyszłych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

3 gru 2013 10:06


Paweł Ostrowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju, wyjaśnia dla „Dziennika Gazety Prawnej", że pracodawcy będą mogli współfinansować i aktywnie uczestniczyć w realizacji kształcenia zamawianego kierunku studiów. Przedsiębiorcy wskażą, jakie kompetencje powinni nabywać studenci, aby znaleźć u nich pracę.

Od 2015 r. przedsiębiorstwo czy konsorcjum firm z branży będzie mogło porozumieć się z uczelnią zawodową o stworzeniu specjalizacji pod swoje potrzeby. Następnie strony wystąpią, np. do NCBiR, o współfinansowanie takiego kierunku z programu Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Firmy będą musiały w taki proces kształcenia bardziej się angażować, nie tylko go współfinansując, lecz także np. delegując swoich pracowników do prowadzenia zajęć, a nawet sprowadzając fachowców z zagranicy. Ponadto będą zatrudniały studentów na stażach, a być może gwarantowały zatrudnienie określonej grupie - pisze „DGP".

- Da to pracodawcom większy wpływ na specjalizacje, w jakich kształceni będą studenci. A to przecież oni najlepiej wiedzą, jak rozwijają się ich branże i jakich fachowców będą potrzebowali za 3-5 lat - mówi dla „DGP" prof. Andrzej Tylko, prorektor ds. kształcenia w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.