Przedsiębiorcy: Absolwentom brakuje umiejętności, doświadczenia i wiedzy

1 na 3 pracodawców nie jest zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy. Głównym problemem jest brak praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu – wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy: Absolwentom brakuje umiejętności, doświadczenia i wiedzy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 wrz 2015 10:17


Większość pracowników (61 proc.) uważa, że edukacja dała im niezbędne umiejętności potrzebne na rynku pracy. Najbardziej pewne siebie są osoby z wykształceniem zawodowym – prawie 75 proc. zadowolonych z efektów edukacji.

- Relacja między zdobytym wykształceniem, a rynkiem pracy jest złożona. Przede wszystkim to w trakcie edukacji przyszli pracownicy zdobywają niezbędne umiejętności, zarówno miękkie, jak i twarde, które później będą wykorzystywali w wykonywanych przez siebie zawodach – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Ciągle jednak widzimy, że istnieje rozdźwięk między ofertą szkół a oczekiwaniami pracodawców. W badaniu zaledwie 6 proc. przedsiębiorców wskazała, że osoby wchodzące na rynek pracy po skończonej edukacji mają zdecydowanie odpowiednie umiejętności. To pokazuje skalę problemu - zauważa.

– W tym kontekście nie dziwi fakt, że najbardziej zadowolone z otrzymanego wykształcenia są osoby, które skończyły zawodówki. To właśnie oni zdobywają umiejętności, z którymi mogą śmiało wchodzić na rynek pracy – dodaje Tomasz Hanczarek.

Pracodawcy niezadowoleni z kompetencji absolwentów

Aż 37 proc. pracodawców nie jest zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy. Tylko połowa uważa, że są one raczej odpowiednie. Przedsiębiorcy zapytani o to, jakich kompetencji brakuje osobom kończącym edukację, wskazują na brak praktycznych umiejętności (93 proc.), brak doświadczenia zawodowego (78 proc.) i brak wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu (63 proc.). Co piąty pracodawca wskazał, że problemem jest niewystarczająca znajomość języków obcych.

– Wskazywane przez pracodawców problemy eksponują ciągłe niedopasowanie oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy, gdzie absolwentom brakuje praktycznych umiejętności i doświadczenia zawodowego. A tego typu oczekiwania pracodawców można łatwo zaspokoić chociażby organizując więcej zajęć praktycznych, które następnie przyszli pracownicy będą mogli umieścić w CV jako doświadczenie zawodowe – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik Work Service.

Absolwenci zawodówek łatwiej wchodzą na rynek pracy

Zdecydowana większość Polaków (85 proc.) posiadających obecnie pracę, nie miała trudności ze znalezieniem pierwszego miejsca zatrudnienia. Dodatkowo, ponad połowa (61 proc.) uważa, że edukacja dała im niezbędne umiejętności, by poradzić sobie na rynku pracy. Co istotne, znalezienie pierwszego zatrudnienia było znacznie łatwiejsze dla osób z wykształceniem zawodowym (92 proc. respondentów nie miało problemów).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.