www.portalsamorzadowy.pl

Protest nauczycieli, likwidacja gimnazjów: Solidarność chce pakietów osłonowych dla zwalnianych nauczycieli

0 0
Protest nauczycieli, likwidacja gimnazjów: Solidarność chce pakietów osłonowych dla zwalnianych nauczycieli
- Chcemy, aby ministerstwo i rząd podjęły konkretne działania osłonowe, które zniwelują po części negatywne skutki zmian - mówi Ryszard Proksa. (Fot.WK)

- Reforma przez nauczycieli szkół podstawowych i liceów oceniana jest na plus. W najgorszej sytuacji są nauczyciele gimnazjów i tu jest najwięcej kierowanych obaw, uwag i próśb, byśmy wnioskowali o podejmowanie działań osłonowych - mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Po nadzwyczajnych obradach Rada KSOiW „Solidarność” wypracowała stanowisko w sprawie projektów aktów prawnych dotyczących reformy ustroju szkolnego w Polsce dla premier Beaty Szydło oraz minister edukacji Anny Zalewskiej. Jest ono krytyczne w wielu miejscach. Jakie zasadnicze zagrożenia, według oświatowej Solidarności, mogą przeszkodzić w realizacji reformy edukacji?

Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”: - Prawdą jest, że wprowadzanie nowego ustroju oświatowego w Polsce budzi niepokój wszystkich pracowników oświaty. Także nasze. Uważamy, że na realizację reformy nakładają się dwa negatywne zjawiska, a mianowicie niż demograficzny oraz likwidacja gimnazjów. I w tym właśnie obszarze mamy najwięcej propozycji zmian do pani minister i rządu.

Proszę wymienić najważniejsze z nich.

- Przede wszystkim będziemy mówić o pakiecie osłonowym dla nauczycieli, o przywróceniu prawa do wcześniejszych emerytur, o odprawach, wydłużeniu stanu nieczynnego. Przygotowujemy projekt uchwały w sprawie planu działań związanych ze zmianami w systemie oświaty i będziemy żądać zabezpieczenia środków finansowych na wprowadzane reformy.

Reforma przez nauczycieli szkół podstawowych i liceów oceniana jest na plus. W najgorszej sytuacji są nauczyciele gimnazjów i tu jest najwięcej kierowanych obaw, uwag i próśb, byśmy wnioskowali o podejmowanie działań osłonowych.

To w hierarchii związku jest obecnie postulat do realizacji w pierwszej kolejności. Reforma ustroju oświatowego w Polsce dotyczy dużej grupy pracowniczej dlatego chcemy, aby ministerstwo i rząd podjęły konkretne działania osłonowe, które zniwelują po części negatywne skutki tych zmian.

Cały wywiad znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Każda zmiana systemu szkolnictwa była szokiem i bałaganem i wszystko przeszło i się ułożyło. Tylko spokojnie, bez paniki. Histerie bardziej szkodzą dzieciom niż ta zmiana.
 • Czy rodzice są świadomi, że 700 tys dzieci będzie za 3 lata walczyło o miejsca w szkołach średnich? Dwa roczniki- po klasie 8 i po 3 gimnazjum. Ucierpią zdolni- zdolni tez plastycy, sportowcy, muzycy, we wszystkich dobrych szkołach, w liceach w małych miastach- wszędzie będzie tylko połowa miejsc dla dzieci z rocznika 2003 i 2004. Nauka będzie na dwie zmiany- od 7 do 13 i od 13 do 20. I tak całe 3 lata- dotknie to też roczniki sąsiednie.
  Niż nie ma tu nic do rzeczy- w moim mieście było w szkołach średnich w tym roku 300 wolnych miejsc- 300 miejsc to zaledwie jedna duża szkoła (9 klas). A szkół z maturą jest w tu 48. Czyli w 47 będą dwie zmiany by wszystkich pomieścić. Zawodówek też nie ma- musiałyby mieć pracownie. Zresztą czemu tylko 2003 i 2004 maja zapełniać zawodówki???
  Nie mozna poczekać aż klasa pierwsza obecna (90 tys) i pierwsza za rok (300 tys) dojdą do 6 i wtedy to zmienić po ludzku- program nowy niech maja od początku i dobrze przemyślany. Chyba że PIS uważa, że straci władzę i chce już namieszać

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.