Protest nauczycieli, likwidacja gimnazjów: Solidarność chce pakietów osłonowych dla zwalnianych nauczycieli

- Reforma przez nauczycieli szkół podstawowych i liceów oceniana jest na plus. W najgorszej sytuacji są nauczyciele gimnazjów i tu jest najwięcej kierowanych obaw, uwag i próśb, byśmy wnioskowali o podejmowanie działań osłonowych - mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest nauczycieli, likwidacja gimnazjów: Solidarność chce pakietów osłonowych dla zwalnianych nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

10 paź 2016 7:28


Po nadzwyczajnych obradach Rada KSOiW „Solidarność” wypracowała stanowisko w sprawie projektów aktów prawnych dotyczących reformy ustroju szkolnego w Polsce dla premier Beaty Szydło oraz minister edukacji Anny Zalewskiej. Jest ono krytyczne w wielu miejscach. Jakie zasadnicze zagrożenia, według oświatowej Solidarności, mogą przeszkodzić w realizacji reformy edukacji?

Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”: - Prawdą jest, że wprowadzanie nowego ustroju oświatowego w Polsce budzi niepokój wszystkich pracowników oświaty. Także nasze. Uważamy, że na realizację reformy nakładają się dwa negatywne zjawiska, a mianowicie niż demograficzny oraz likwidacja gimnazjów. I w tym właśnie obszarze mamy najwięcej propozycji zmian do pani minister i rządu.

Proszę wymienić najważniejsze z nich.

- Przede wszystkim będziemy mówić o pakiecie osłonowym dla nauczycieli, o przywróceniu prawa do wcześniejszych emerytur, o odprawach, wydłużeniu stanu nieczynnego. Przygotowujemy projekt uchwały w sprawie planu działań związanych ze zmianami w systemie oświaty i będziemy żądać zabezpieczenia środków finansowych na wprowadzane reformy.

Reforma przez nauczycieli szkół podstawowych i liceów oceniana jest na plus. W najgorszej sytuacji są nauczyciele gimnazjów i tu jest najwięcej kierowanych obaw, uwag i próśb, byśmy wnioskowali o podejmowanie działań osłonowych.

To w hierarchii związku jest obecnie postulat do realizacji w pierwszej kolejności. Reforma ustroju oświatowego w Polsce dotyczy dużej grupy pracowniczej dlatego chcemy, aby ministerstwo i rząd podjęły konkretne działania osłonowe, które zniwelują po części negatywne skutki tych zmian.

Cały wywiad znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Krysia 2016-10-11 09:43:04

Każda zmiana systemu szkolnictwa była szokiem i bałaganem i wszystko przeszło i się ułożyło. Tylko spokojnie, bez paniki. Histerie bardziej szkodzą dzieciom niż ta zmiana.

ala 2016-10-10 16:50:08

Czy rodzice są świadomi, że 700 tys dzieci będzie za 3 lata walczyło o miejsca w szkołach średnich? Dwa roczniki- po klasie 8 i po 3 gimnazjum. Ucierpią zdolni- zdolni tez plastycy, sportowcy, muzycy, we wszystkich dobrych szkołach, w liceach w małych miastach- wszędzie będzie tylko połowa miejsc dla dzieci z rocznika 2003 i 2004. Nauka będzie na dwie zmiany- od 7 do 13 i od 13 do 20. I tak całe 3 lata- dotknie to też roczniki sąsiednie. Niż nie ma tu nic do rzeczy- w moim mieście było w szkołach średnich w tym roku 300 wolnych miejsc- 300 miejsc to zaledwie jedna duża szkoła (9 klas). A szkół z maturą jest w tu 48. Czyli w 47 będą dwie zmiany by wszystkich pomieścić. Zawodówek też nie ma- musiałyby mieć pracownie. Zresztą czemu tylko 2003 i 2004 maja zapełniać zawodówki??? Nie mozna poczekać aż klasa pierwsza obecna (90 tys) i pierwsza za rok (300 tys) dojdą do 6 i wtedy to zmienić po ludzku- program nowy niech maja od początku i dobrze przemyślany. Chyba że PIS uważa, że straci władzę i chce już namieszać