Pracownicy PKP PLK będą się szkolić na symulatorze

0 0
Pracownicy PKP PLK będą się szkolić na symulatorze
W PKP PLK pracuje ok. 8600 dyżurnych ruchu. Każdy z nich przejdzie szkolenie. /Fot. PTWP

Wszyscy dyżurni ruchu zatrudnieni w PKP PLK przejdą szkolenie na symulatorze ruchu kolejowego. To jedyne tego rodzaju urządzenie w Polsce, które pozwoli przećwiczyć reakcje na awaryjne sytuacje.

Symulator składa się z czterech stanowisk i siedmiu komputerów. W ciągu czterech godzin szkolenia pracownicy PKP PLK uczą się na bieżąco reagować na ponad 40 sytuacji, m.in. takich jak: chwilowa zajętość toru, rozerwanie składu, usterka pociągu, utrata kontroli sterowania rozjazdem, itp.

Urządzenie daje również możliwość przygotowania sytuacji, w której dyżurni ruchu muszą ze sobą współpracować.

- Są to sytuacje, które możemy przewidzieć i sytuacje, których się nie spodziewamy a dzięki symulatorowi możemy je zasymulować. Jest to o tyle istotne, że bywa i tak, iż dyżurny z 15-letnim stażem nigdy nie spotkał się z niektórymi sytuacjami - wyjaśniła koordynatorka pracy instruktorów ruchu Elżbieta Stojek.

Właściwe nawyki

Dyrektor ds. wdrożenia symulatorów w PKP PLK, Tomasz Drobysz podkreślił, że w ćwiczeniach na symulatorze nie chodzi tylko o szkolenie dotyczące obsługi urządzeń, ale głównie o wyćwiczenie właściwych nawyków, które mogą być pomocne w sytuacjach awaryjnych.

- Szkolenia na symulatorze umożliwią odegranie scenariuszy wielu sytuacji kryzysowych, związanych zarówno z pracą urządzeń jak i z kursowaniem pociągów bardziej i najmniej spodziewanych - wyjaśnił Drobysz.

W PKP PLK pracuje ok. 8600 dyżurnych ruchu. Spółka odpowiada m.in. za zarządzanie ruchem kolejowym na ponad 18 tys. km linii kolejowych, na których znajduje się ponad 40 tys. rozjazdów.

- Budowa symulatora została zrealizowana w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego, jego koszt wyniósł ok. 4,5 mln zł - powiedział wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.