Praca w finansach, studia: MBA czy CFA na początku kariery?

0 0
Praca w finansach, studia: MBA czy CFA na początku kariery?
- Zaletą programu MBA jest to, że zdobyta wiedza przydaje się nie tylko w świecie finansów, ale też w innych branżach - mówi Manfred Frühwirth, academic director professional MBA Finance. (Fot. Mat. pras.)

Osoby rozważające karierę w finansach często stają przed wyborem: ukończenie MBA Finance czy zdobycie certyfikatu CFA (Chartered Financial Analyst). Obie możliwości mają swoje zalety. Profesor Manfred Frühwirth, academic director professional MBA Finance, wraz z Alexandrem Ovchinnikovem, prezesem ALM w Raiffeisen Banku oraz Ivaylo Penevem, członkiem zarządu w ELANA Fund Management, rozmawiają o plusach i minusach obu ścieżek.

Wielu ekspertów rekomenduje ukończenie CFA na początku kariery, ponieważ MBA jest skierowane do profesjonalistów z dużym doświadczeniem. Podzielacie ich opinię?

Prof. Manfred Frühwirth, academic director professional MBA Finance: - Zdecydowanie. Większość szkół wymaga 4 lub 5-letniego doświadczenia od kandydatów aplikujących na program MBA. Na ukończenie CFA zwykle decydują się osoby będące na wczesnym etapie kariery lub coraz częściej studenci kierunków finansowych.

Jakie są główne różnice pomiędzy tymi dwoma programami?

Ivaylo Penev, członek zarządu w Elana Fund Management: - Skupienie się na umiejętnościach miękkich oraz na innych obszarach niezwiązanych z finansami daje szersze spojrzenie na biznes i umożliwia poznanie go z zupełnie innej perspektywy niż liczby, bilanse i zestawienia.

CFA to dobry wybór, aby szybko rozwinąć się w dziedzinie finansów, jednak zdobycie kolejnych stopni w karierze wymaga całościowej edukacji biznesowej. MBA ułatwia zbudowanie sieci kontaktów oraz zrozumienie różnych aspektów biznesu. Nowe perspektywy pokazane przez innych studentów i profesorów mają duży wpływ na podejmowane później decyzje.

CFA skupia się na samodzielnej nauce, MBA z kolei głównie polega na pracy w grupach. Co to oznacza dla studentów?

Prof. Frühwirth: - Zaletą programu MBA jest to, że zdobyta wiedza przydaje się nie tylko w świecie finansów, ale też w innych branżach. Studenci spoza finansowego środowiska wnoszą do zajęć świeże spojrzenie. Dzięki temu wszyscy uczą się od siebie oraz szlifują umiejętności zarządzania i komunikowania się. Dodatkowo podczas ćwiczeń w grupie czy wspólnym przygotowywaniu projektów studenci lepiej się poznają oraz budują szeroką sieć kontaktów.

Penev: - Podstawowe moduły biznesowe na Finance MBA pomogły mi zobaczyć potencjalne słabości naszego modelu biznesowego i zainspirowały do wdrożenia nowych rozwiązań. Wymiana doświadczeń z grupą mądrych ludzi była bardzo pouczająca. Obecnie rozważam założenie biznesu razem z kolegą, którego poznałem na zajęciach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.