Praca w Eko-Okna: Firma podnosi kompetencje kierowników i brygadzistów

- Dążymy do tego, żeby kierownicy i brygadziści jak najswobodniej i jak najczęściej korzystali ze swoich umiejętności dotyczących zarządzania pracownikami produkcyjnymi. Od tego zależy płynność pracy całego przedsiębiorstwa – komentuje Sebastian Przewosnik, dyrektor ds. produkcji w Eko-Okna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w Eko-Okna: Firma podnosi kompetencje kierowników i brygadzistów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 lut 2018 17:18


  • Obecnie w firmie Eko-Okna realizowany jest projekt Akademia Menedżera prowadzony przez firmę Altkom Akademia.
  • Do kwietnia br. kierownicy i brygadziści, w ramach projektu szkoleniowego, pogłębią swoją wiedzę m.in. na temat zarządzania zespołem produkcyjnym, komunikacji z nim oraz budowania autorytetu.

Firma Eko-Okna po raz kolejny stawia na rozwój pracowników. By spółka działała bez zarzutu, a zamówienia były gotowe na czas wymagana jest m.in. współpraca i bardzo dobra komunikacja między kierownikami, brygadzistami a pracownikami produkcyjnymi. Dlatego też, by podnieść kwalifikacje osób na stanowiskach kierowniczych, spółka rozpoczęła trzymiesięczny projekt szkoleniowy dedykowany właśnie nim.

Czytaj też: Eko-Okna: Firma wypłaci nowym pracownikom premię aktywizacyjną

- Mamy świadomość, że aby sprostać wymaganiom klientów, działanie firmy musi odbywać się na najwyższym poziomie. Niezbędne w tym wypadku jest zwiększanie umiejętności naszych pracowników. Kursy i szkolenia to niektóre działania rozwojowe, jakie proponujemy osobom u nas zatrudnionym. Chcemy być coraz lepsi w tym, co robimy, dlatego też zdecydowaliśmy się na Akademię Menedżera. Dążymy do tego, żeby kierownicy i brygadziści jak najswobodniej i jak najczęściej korzystali ze swoich umiejętności dotyczących zarządzania pracownikami produkcyjnymi. Od tego zależy płynność pracy całego przedsiębiorstwa – komentuje Sebastian Przewosnik, dyrektor ds. produkcji w Eko-Okna.

Czytaj też: Eko-Okna zatrudniają już 3,6 tys. osób i wciąż rekrutują. „Pracują u nas całe rodziny”

Akademia Menedżera to projekt szkoleniowy, który potrwa do kwietnia br. W jego trakcie trenerki firmy Altkom Akademia pokażą kierownikom i brygadzistom jak efektywnie zarządzać i porozumiewać się z zespołem oraz jak zbudować własny autorytet. Program prowadzony będzie dwiema ścieżkami. Pierwsza obejmuje zajęcia, w których udział biorą zarówno kierownicy, jak i brygadziści. Kolejna prowadzona będzie dla każdej z tych grup indywidualnie.

- Obecnie mamy rynek pracownika, a nie pracodawcy. W rezultacie rolą każdej organizacji jest, aby kandydatów zrekrutować, a następnie utrzymać ich już jako pracowników. Firma Eko-Okna rozwija się w bardzo szybkim tempie, czego rezultatem jest zwiększanie liczby osób zatrudnionych. Nasza Akademia ma na celu pokazać menedżerom, jakie narzędzia mogą zastosować, żeby wpłynąć na swoich podwładnych, czyli budować w nich świadomość, rozwijać kompetencje stricte pracownicze, ale także zaangażowanie względem zakładu. Wszystko po to, by chcieli zostać w firmie oraz by wiedzieli, że przedsiębiorstwo może zbudować im ciekawą ścieżkę kariery zawodowej – wyjaśniła Małgorzata Świerkosz-Hołysz, trenerka firmy Altkom Akademia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.