Praca po OHP prawie dla wszystkich absolwentów

0 0
Praca po OHP prawie dla wszystkich absolwentów

87 proc. młodzieży w woj. opolskim, która kończy edukację w ramach Ochotniczego Hufca Pracy, znajduje pracę. To lepszy wynik niż po normalnych zawodówkach; lepiej zdają także egzaminy zawodowe - wynika z badań prof. Zenona Jasińskiego z Uniwersytetu Opolskiego.

„97 proc. zdaje egzaminy zawodowe. To jest wskaźnik wyższy o ok. 20 proc. niż w normalnych zawodówkach. A zdają taki sam egzamin" - powiedziała Ewa Zajączkowska z opolskiego OHP, które zorganizowało konferencje prasową.

Z badań prof. Jasińskiego wynika, że 2/3 absolwentów przyznaje, iż dzięki nauce w ramach OHP mogli zdobyć zawód. Dzięki temu nie powielają modelu rodziny, w jakiej się wychowali. Najczęściej są to rodziny dysfunkcyjne, słabo dostosowane do funkcjonowania w społeczeństwie.

„87 proc. młodzieży po zakończeniu nauki znajduje pracę. Jest to praca legalna, albo na czarno. W każdym razie nie produkujemy bezrobotnych, którzy muszą korzystać z zasiłków socjalnych. Nasi absolwenci są w stanie sami się utrzymywać. Zdarzają się nawet przypadki, że zakładają własne firmy.

Ratujemy młodzież z tego marazmu, który mają w domach" - powiedziała PAP wojewódzka komendantka OHP Józefa Ziemnik.

Opolska komenda OHP rozpoczęła w maju rekrutację na kolejny rok szkolny. Nabór potrwa do września br. Przyjętych zostanie 500 osób. By się dostać trzeba spełnić kilka warunków: mieć 15-18 lat, powtarzać jedną lub dwie klasy, nie mieć na koncie wyroków i przedłożyć opinię psychologiczną.

„Opolski OHP prowadzi dziewięć placówek, w tym trzy internaty w Dąbrówce Dolnej, Namysłowie i Oleśnie. Uczy się u nas 1,2 tys. osób. Tysiąc dochodzi, a 200 stacjonarnie" - tłumaczy zastępca komendanta opolskiego OHP Łukasz Szerner. „Nasi wychowankowie rekrutują się z rodzin niedostosowanych społecznie, niewydolnych wychowawczo bądź spośród eurosierot. Wcale nie muszą to być rodziny patologiczne" - dodał.

W trakcie kształcenia uczniowie mają dostęp do psychologa oraz doradcy zawodowego, po to by jak najlepiej znaleźć się na rynku pracy. Przez jeden tydzień chodzą do szkoły, a drugi na praktyczną naukę zawodu. Ten czas jest im wliczany już do stażu pracy. Otrzymują również normalną wypłatę.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.