Praca nauczycieli za granicą raczej na czas określony

0 0
Praca nauczycieli za granicą raczej na czas określony

Sejmowa komisji edukacji nie poparła we wtorek projektu PiS, zakładającego, że trzecia umowa o pracę zawierana z nauczycielami uczącymi w szkołach przy polskich przedstawicielstwach za granicą byłaby zawsze umową na czas nieokreślony.

Było to pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. W głosowaniu za projektem opowiedziało się sześciu posłów, piętnastu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Nasza propozycja wynika z chęci ustabilizowania sytuacji tych nauczycieli, którzy pracują w szkolnych punktach konsultacyjnych. To są szkoły przy placówkach dyplomatycznych, w których większość pracujących tam nauczycieli ma roczne umowy o pracę" - mówił poseł PiS Adam Kwiatkowski. "To powoduje, że ci nauczyciele nie mają stabilizacji, i że do ostatniej chwili nie wiedzą, czy zostanie z nimi przedłużona umowa o pracę" - dodał.

W uzasadnieniu do projektu posłowie PiS zwrócili uwagę, że "dyrektorzy polskich szkół za granicą czekają do ostatniego momentu z informacją o nieprzedłużaniu umowy na czas określony na kolejny rok". "Ciągła niepewność i brak stabilizacji niekorzystnie wpływają na jakość pracy oraz mogą stanowić barierę w podejmowaniu pracy za granicą" - dodali posłowie PiS.

Negatywne stanowisko wobec propozycji PiS zajęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wiceszef MEN Przemysław Krzyżanowski tłumaczył, że uczestnictwo w zajęciach organizowanych w szkolnych punktach konsultacyjnych jest dobrowolne, a organizacja tych zajęć jest uzależniona od liczby uczniów. To oznacza, że nie można wcześniej przewidzieć ilu uczniów podejmie naukę, a tym samym zaplanować odpowiednią do potrzeb kadrę nauczycielską.

Wiceminister poinformował, że obecnie w polskich szkołach za granicą pracuje ponad 550 nauczycieli. Podał przy tym, że tylko czterech nauczycieli ma więcej niż jeden etat, dziesięciu pracuje na jednym etacie, 135 pracuje powyżej pół etatu, a 405 pracuje w wymiarze do pół etatu.

"Wymiar czasu pracy nauczyciela tygodniowo w jednym oddziale wynosi ok. sześciu godzin. To są trzy godziny, które są prowadzone w ramach języka polskiego i dwie godziny, które są prowadzone w ramach informacji o Polsce i jedna godzina, która jest przeznaczona do dyspozycji kierownika placówki" - dodał Krzyżanowski.

Szkoły przy polskich placówkach dyplomatycznych należą do struktury Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). Obecne są w 36 krajach. W ich skład wchodzą: Zespół Szkół w Atenach, 66 szkolnych punktów konsultacyjnych, cztery sekcje polskie w szkołach międzynarodowych we Francji. Szkoły realizują program uzupełniający (przedmioty ojczyste - język polski i wiedza o Polsce), z wyjątkiem Zespołu Szkół w Atenach, który prowadzi również nauczanie ramowe.

W roku szkolnym 2013/2014 - jak podaje ORPEG - naukę w szkołach przy polskich placówkach dyplomatycznych rozpoczęło 15,8 tys. uczniów (szkoły podstawowe - 12 tys., gimnazja - 2,8 tys. i licea ogólnokształcące - ok. 1 tys. uczniów).

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.