Poziom umiejętności Polaków poniżej średniej OECD

0 0
Poziom umiejętności Polaków poniżej średniej OECD

Poziom umiejętności Polaków w rozumieniu tekstu, rozumowaniu matematycznym i korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych jest nieco niższy niż przeciętny poziom umiejętności w krajach OECD - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Dorosłych (PIAAC).

Wyniki na wtorkowej konferencji w Warszawie przedstawił Instytut Badań Edukacyjnych.

W Polsce blisko 15 proc. osób dorosłych (w wieku 16-65 lat) ma niski poziom zarówno umiejętności rozumienia tekstu, jak i rozumowania matematycznego, a kolejne 13 proc. - jednej z tych dziedzin. Prawie wszystkie te osoby charakteryzują się niskim poziomem umiejętności wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych lub w ogóle ich nie posiadają. Jednocześnie 14 proc. dorosłych Polaków osiąga bardzo wysokie wyniki w przynajmniej jednej z badanych dziedzin umiejętności.

Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Badań Edukacyjnych zwróciła uwagę, że poziom umiejętności Polaków jest nieznacznie niższy od średniej krajów OECD. Dodała także, że w ostatnich latach odnotowano znaczny postęp.

Poziom umiejętności Polaków w rozumieniu tekstu dzieli od średniej OECD 6 punktów (267 pkt. wobec 273 pkt.), a w dziedzinie rozumowania matematycznego - 9 punktów (260 pkt. wobec 269 pkt.). Wyniki przedstawiono na skali od 0 do 500.

W porównaniu do badania z 1994 r. (IALS) Polacy znacznie lepiej rozumieją tekst (wzrost o 35 punktów) - to największa poprawa wśród badanych krajów. Chłoń-Domińczak oceniła, że może być ona związana z lepszym przystosowaniem do gospodarki rynkowej, środowiska informatycznego.

W badaniu PIAAC gorszy wynik od Polski w zakresie rozumienia tekstu uzyskały jedynie Włochy i Hiszpania, zbliżony do polskiego jest wynik Irlandii. Przeciętny poziom rozumowania matematycznego Polaków jest lepszy niż wyniki Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Hiszpanii; porównywalny do wyniku Wielkiej Brytanii.

Wyniki młodych Polaków w rozumieniu tekstu i rozumowaniu matematycznym (odpowiednio 281 i 269 pkt) są zbliżone są do przeciętnych wyników osób młodych w krajach OECD (280 i 272 pkt). Także poziom umiejętności polskich studentów jest nieznacznie niższy od poziomu studentów pozostałych krajów OECD (3 punkty w przypadku rozumienia tekstu i 6 punktów w przypadku rozumowania matematycznego).

W Polsce kobiety wypadają lepiej od mężczyzn w rozumieniu tekstu, w krajach OECD różnice są albo nieistotne statystycznie albo na korzyść mężczyzn. W przypadku umiejętności matematycznych w Polsce nie widać różnic między kobietami i mężczyznami, podczas gdy w pozostałych krajach mężczyźni mają lepsze wyniki średnio o 12 punktów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.