Potrzebujesz konkretnej rady? Nie idź do coacha

Coach nie jest psychologiem, nie jest też terapeutą. Jego profesji nie można również utożsamiać z zawodem szkoleniowca. Może bliżej mu zatem do doradcy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Potrzebujesz konkretnej rady? Nie idź do coacha

PODZIEL SIĘ


Autor: Dorota Jaworska

13 gru 2013 6:22


Doradztwo w dużej mierze polega na korzystaniu z doświadczenia i wiedzy innej osoby - doradcy. Osoba ta jest autorytetem w danej dziedzinie, niewątpliwie jest specjalistą, który z racji swojej obszernej wiedzy i umiejętności może pomóc, doradzić osobom mniej doświadczonym i znającym się na danym temacie. Zatem jeżeli potrzebujesz konkretnej wskazówki, chcesz dostać poradę, jak powinieneś się zachować albo co przyniesie najlepsze rezultaty, to udaj się do doradcy czy też konsultanta.

Czytaj też: Coach, psycholog, terapeuta. Co ich łączy, a co różni?

W trakcie procesu coachingowego nie otrzymasz żadnych rad, coach nie powie ci, co powinieneś, a czego nie powinieneś robić, co będzie dobre, a co nie. Coach pomoże ci przeanalizować całą sytuację, wszystkie jej aspekty, umożliwi ci spojrzenie z innej perspektywy, przemyślenie konsekwencji poszczególnych decyzji.

Doprowadzi cię do refleksji nad swoim życiem, do głębszych przemyśleń i spojrzenia w siebie głębiej. Gdy będziesz gotowy, gdy uświadomisz sobie wszystkie kwestie związane z danym zagadnieniem, to sam podejmiesz najlepszą dla ciebie w danym momencie decyzję. Co ważne, będzie to twoja decyzja i twoja odpowiedzialność. U konsultanta czy doradcy wygląda to inaczej. To on podejmuje decyzję za ciebie i sam bierze na siebie odpowiedzialność za swoją pracę, wskazówki i porady.

Konsultant, aby dobrze wykonywać swoje obowiązki, musi być autorytetem w swojej dziedzinie. I co ważne klient też powinien uważać konsultanta za autorytet. Tylko wtedy posłucha jego rad i zastosuje je w praktyce. Natomiast coach nie musi posiadać wiedzy fachowej z dziedziny, nad którą chce pracować klient. Fundamentem coachingu jest posiadanie przez klienta potrzebnych zasobów do osiągnięcia celu - wiedzy, doświadczenia, umiejętności czy kompetencji.

Czasami nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia lub nie wie, jak je wykorzystać w praktyce nad rozwiązaniem danej trudności. Często też potrzebuje wsparcia, aby uwierzyć we własne możliwości. Zadaniem coacha jest uświadomić klientowi te zasoby tak, by nie potrzebował korzystać z rad konsultanta, tylko by był samodzielny w swoich działaniach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.