Posłowie komisji za ustawą dot. uprawnień dla maszynistów

0 0
Posłowie komisji za ustawą dot. uprawnień dla maszynistów

Posłowie sejmowej komisji infrastruktury zaakceptowali w środę projekt ustawy określającej nowe zasady egzaminowania maszynistów i wydawania im uprawnień. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do przepisów unijnych.

Zanim projekt trafił na środowe posiedzenie komisji, pracowała nad nim specjalnie powołana podkomisja. Przewodnicząca podkomisji Elżbieta Pierzchała (PO), przedstawiając posłom wyniki prac tego zespołu wyjaśniła, że w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym zaproponowano nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych maszynistów i kandydatów na maszynistów, a także doprecyzowano obowiązki zatrudniających ich pracodawców, szczególnie te dotyczące medycyny pracy i badań profilaktycznych pracowników.

Według szacunków ministerstwa transportu w Polsce uprawnienia do prowadzenia pojazdów trakcyjnych posiada około 17,5 tys. osób. Ponad połowa z nich ma od 46 do 60 lat. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego średni wiek osób zatrudnionych na stanowisku maszynisty to niemal 50 lat, a tylko około 16 proc. ogólnej liczby maszynistów nie przekroczyło 40. roku życia. "Wśród maszynistów mamy lukę pokoleniową" - zauważyła poseł Pierzchała. Dodała, że w najbliższych latach trzeba będzie wyszkolić ponad 3 tys. nowych maszynistów.

"Przedmiotowa regulacja przyczyni się do poprawy transparentności nowego systemu przyznawania uprawnień maszynistów, zwiększając zainteresowanie pracą na tym stanowisku w sytuacji niedoboru maszynistów na rynku pracy. Wejście w życie proponowanych regulacji umożliwi osobom zatrudnionym na stanowiskach związanych z prowadzeniem pojazdów kolejowych płynne przejście do nowego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Teraz projekt trafi na posiedzenie plenarne Sejmu.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.