Ponad 40 proc. zdających zaliczyło egzamin na aplikacje prawnicze

• Ponad 40 proc. zdających, czyli 3 tys. 420 osób, uzyskało pozytywny wynik na egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą.
• Tak wynika z nieoficjalnych wyników tych egzaminów przekazanych przez resort sprawiedliwości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 40 proc. zdających zaliczyło egzamin na aplikacje prawnicze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

26 wrz 2016 19:41


"Wyniki tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną są wyższe niż w roku ubiegłym. Jedynie w przypadku aplikacji komorniczej zdawalność jest niższa niż w roku 2015, a porównywalna do wyników z roku 2014" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości.

W sobotę w 24 miastach w kraju do tych egzaminów przystąpiło około 8,4 tys. prawników. Najwięcej osób przystąpiło do egzaminu na aplikację radcowską - 4 tys. 350. Na aplikację adwokacką egzamin zdawało 2 tys. 960 osób, notarialną 730 i komorniczą 350.

Na aplikację adwokacką zdało około 42 proc. kandydatów (1 tys. 260 osób). Najwyższą zdawalność w przypadku egzaminu na tą aplikację odnotowano w Szczecinie - około 56 proc., najniższą zaś w Koszalinie i Płocku - około 15 proc.

Spośród pozostałych aplikacji na aplikację radcowską zdało około 40 proc. (1 tys. 730 osób), na notarialną około 44 proc. (320 osób), zaś na komorniczą 31 proc. (110 osób).

Osoby, które otrzymały z egzaminu wynik pozytywny będą uprawnione - w ciągu dwóch lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu - do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji.

Kandydaci na aplikantów rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Czas na rozwiązanie testu wynosił 150 minut. Pozytywny wynik otrzymywał kandydat, który odpowiedział poprawnie co najmniej na 100 pytań. Wszyscy kandydaci na poszczególne aplikacje rozwiązywali identyczne zestawy pytań testowych.

Czytaj też: Płace w Polsce 2016 (19 branż, prawie 400 stanowisk): Sprawdź czy zarabiasz tyle, ile powinieneś

W tym roku po raz pierwszy zastosowane zostały rozwiązania wyrównujące szanse dla osób niepełnosprawnych. Jak podało MS w dziewięciu komisjach egzaminacyjnych dla osób niepełnosprawnych czas na rozwiązywanie testu został wydłużony o 75 minut. Ponadto dla osób tego potrzebujących egzemplarze testu i karty odpowiedzi wydrukowane zostały większą czcionką.

Egzaminy zostały jednocześnie przeprowadzone przez 68 komisji egzaminacyjnych - 28 komisji zajmujących się aplikacją adwokacką, 27 komisji ds. aplikacji radcowskiej, sześć komisji ds. aplikacji notarialnej oraz siedem komisji ds. przeprowadzenia egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.