Ponad 260 tys. Polaków po 50. roku życia postanowiło podnieść swoje kompetencje cyfrowe

Jedną z barier podejmowania aktywności zawodowej osób po pięćdziesiątym roku życia jest słaba orientacja w świecie cyfrowym. Blisko 80 proc. z 13 mln Polaków powyżej 50. roku życia nie korzysta z internetu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 260 tys. Polaków po 50. roku życia postanowiło podnieść swoje kompetencje cyfrowe

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

9 lip 2015 4:15


– Jeśli 9 mln Polaków w wieku 50+ przekonałoby się w jakimś stopniu do internetu, wpłynęłoby to pozytywnie na naszą gospodarkę, bo ich nieobecność kosztuje nas rocznie 24 mld zł – twierdzi Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Ponadto integracja cyfrowa Polaków po 50. roku życia oznacza dla nich nowe możliwości podejmowania pracy lub zwiększania zarobków, a co za tym idzie – dodatkowe składki na NFZ czy ZUS. Dlaczego to takie ważne?

Chociażby dlatego, że w Polsce tylko 40 proc. pracowników to osoby między 55. a 64. rokiem życia. Tylko, bo jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie (np. w Szwecji wynosi on 74 proc., a w Niemczech 64 proc. – wg danych Eurostatu).

Siła latarników

Ten stan rzeczy ma pomóc zmienić inicjatywa Polska Cyfrowa Równych Szans, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” oraz resort administracji i cyfryzacji. Na rzecz włączenia dorosłych w cyfrowy świat działają wolontariusze, lokalni animatorzy, tzw. latarnicy.

– W większości mam zajęcia z emerytami. Zdarzały się jednak również osoby, które przyszły na zajęcia, aby podnieść swoje kwalifikacje na ścieżce rozwoju zawodowego. Chciały się nauczyć albo pogłębić swoje umiejętności z obsługi określonych programów – Worda czy Excela – mówi jeden z „latarników”, Jolanta Dec. – Wartością dodaną tych zajęć – oprócz nabycia nowych umiejętności – jest też wzrost samooceny osób, które w nich uczestniczą. I to jest bardzo cenne – dodaje.

Do tej pory w ramach programu Polska cyfrowa równych szans zorganizowano 36 tys. zajęć, a prowadzący je „latarnicy” poświęcili na nie 69 tys. godzin – czyli przepracowali 7 lat i 8 miesięcy. Ogółem przeszkolono ponad 260 tys. osób.

Bez kompetencji cyfrowych ani rusz

– Wszystkie badania społeczne, jakie do tej pory były robione, dowodziły jednej tezy – osoby, które mają kompetencje cyfrowe znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy. Zresztą dzisiaj trudno znaleźć pracę czy to w administracji, czy w usługach, czy nawet w zwykłej obsłudze biurowej bez tych kompetencji – mówi Krzysztof Głomb.

Podkreśla jednak, że edukacja prowadzona przez latarników ma jeszcze inny walor – motywacyjny – pozwala uwierzyć w siebie i zachęca do przyjęcia aktywnej postawy na rynku pracy.

– Bardzo ważne, aby osoby po 50. roku życia, które nie czują się swobodnie w cyfrowym świecie, mogły wreszcie wykorzystywać jego możliwości do poszukiwania zatrudnienia. Właśnie w internecie pojawia się większość ofert pracy, porad – jak radzić sobie na rynku pracy. Można też odwiedzać fora internetowe, dowiadywać się, jak zawodowo radzą sobie inni i wreszcie – tworzyć i rozsyłać swoje CV. Trudno o lepsze źródło informacji w tym zakresie niż internet – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.