Polskie uczelnie przyciągają coraz więcej zagranicznych studentów

Na Polskich uczelniach kształci się blisko 36 tys. cudzoziemców- tak wynika ze wstępnych danych GUS na dzień 30 XI 2013 r. To m.in. efekt realizowanej przez MNiSW kampanii "Ready, Study, Go! Poland" wspierającej umiędzynarodowienie polskich szkół wyższych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie uczelnie przyciągają coraz więcej zagranicznych studentów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 kwi 2014 17:30


- Ten wzrost pokazuje, że polskie uczelnie stają się coraz ważniejszymi punktami na edukacyjnej mapie świata. Wiele z nich otwiera kierunki w języku angielskim, a ich program staje się coraz bardziej atrakcyjny - mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2012 r. na polskich uczelniach studiowało ponad 29,1 tys. studentów-cudzoziemców. W roku 2013 było ich już blisko 35,9 tys., co oznacza wzrost o niemalże 7 tys. Celem rządu jest, by do 2020 roku 5% wszystkich studentów stanowili studenci z zagranicy.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi aktywne działania promocyjne i marketingowe, które pokazują cudzoziemcom, że Polska jest atrakcyjnym miejscem do studiowania. W połowie marca uruchomiliśmy nową stronę internetową www.go-poland.pl skierowaną do cudzoziemców zainteresowanych studiowaniem nad Wisłą. Portal działa już w języku angielskim, portugalskim ukraińskim i rosyjskim. W przygotowaniu jest wersja chińska.

- Umiędzynarodowienie nauki i badań jest obecnie jednym z kluczowych priorytetów ministerstwa. Będziemy kontynuować działania w kontekście podejmowania misji edukacyjnych i zbliżania środowisk akademickich i naukowych z wybranymi partnerami zagranicznymi. Przykładem takich działań może być nasza ostatnia misja edukacyjna do Brazylii. W przygotowaniu już kolejna - do Turcji. To wszystko po to, by namawiać obcokrajowców do studiowania nad Wisłą - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Na www.go-poland.pl działa aplikacja Studyfinder, w której znajduje się już przeszło 600 programów studiów oferowanych w językach obcych na wszystkich trzech poziomach kształcenia. Na stronie można również znaleźć informacje dlaczego warto studiować w Polsce, jak wygląda nasz system szkolnictwa wyższego, jak przygotować się do wyjazdu do Polski.

Resort nauki bierze też co roku udział w wielu targach oraz konferencjach, organizując stoisko narodowe "Ready, Study, Go! Poland", na którym polskie uczelnie prezentują swoją ofertę edukacyjną adresowaną do studentów z zagranicy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.