Polskie uczelnie otwierają się na studentów z Chin

0 0
Polskie uczelnie otwierają się na studentów z Chin
Według danych resortu nauki w roku akademickim 2014/15 w Polsce studiowało 949 studentów z Chin (fot.pixabay)

Współpracę polskich i chińskich uczelni zakłada porozumienie podpisane w poniedziałek (20 czerwca) w Warszawie przez rządy obu krajów.

Dokument o współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego pomiędzy rządami Polski i Chin sygnowano w poniedziałek (20 czerwca) w Warszawie. Międzyrządowe porozumienie podpisano podczas wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce.

Umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym ma służyć współpracy i wymianie w zakresie szkolnictwa wyższego. Ma też ułatwić mobilność studentów oraz rozwój kształcenia w ramach międzynarodowego partnerstwa.

A tak podpisanie umowy skomentował na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin:

Dzięki umowie świadectwo dojrzałości wydane w Polsce będzie uprawniało do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w Chinach. I odwrotnie, analogiczne świadectwo wydane w Państwie Środka ma uprawniać młodych ludzi do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie w naszym kraju. O przyjęcie na studia pierwszego stopnia w Polsce może się natomiast ubiegać posiadacz dyplomu zwanego zhuanke, wydanego przez uprawnioną przez państwo uczelnię w Chinach.

Decyzję o uznaniu osiągniętych efektów kształcenia oraz wyników zdanych egzaminów podejmuje uczelnia - zapisano w dokumencie.

Dla osób po ukończeniu studiów licencjackich, pragnących kontynuować naukę za granicą, określono zasady uznawania dyplomów w obu krajach. Zgodnie z umową dyplom potwierdzający uzyskanie w Polsce tytułu magistra uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie i studia podyplomowe w Chinach. Analogiczna zasada będzie obowiązywać studentów z Chin, chcących kontynuować naukę w Polsce.

Według danych resortu nauki w roku akademickim 2014/15 w Polsce studiowało 949 studentów z Chin, najwięcej na kierunku instrumentalistyka (134), zarządzanie (105), międzynarodowe stosunki gospodarcze (52), finanse i rachunkowość (47) i ekonomia (44). Najwięcej osób z Państwa Środka przyjęły: Politechnika Warszawska, Uniwersytet SWPS z siedzibą w Warszawie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Gdański.

We wrześniu 2015 r., podczas 3. Polsko-Chińskiego Forum Rektorów w Warszawie chiński wiceminister edukacji Hao Ping poinformował, że w 2014 r. w Chinach studiowało 35,5 mln osób. "Współczynnik scholaryzacji brutto w szkolnictwie wyższym wyniósł 37,5 proc. Działają tam 2824 uniwersytety i inne instytucje szkolnictwa wyższego, w tym - dla dorosłych" - mówił.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.