Polska wykorzystała wszystkie pieniądze w ramach programu "Kapitał Ludzki"

Projekty z programu "Kapitał Ludzki" dot. m.in. zatrudnienia, edukacji, a także wspierające przedszkola i żłobki, warte są już 51 mld zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska wykorzystała wszystkie pieniądze w ramach programu "Kapitał Ludzki"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 gru 2014 7:53


W sumie dofinansowanie unijne z programu "Kapitał Ludzki" otrzymało blisko 48 tys. projektów wartych 51 mld zł. "To oznacza rozdysponowanie wszystkich pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), dostępnych dla Polski na lata 2007-2013" - podkreślił wiceminister infrastruktury i rozwoju.

- Od 2007 r. w projektach z programu "Kapitał Ludzki" uczestniczyło w nich ponad 8,4 mln osób - poinformował PAP wiceszef resortu infrastruktury Paweł Orłowski.

Jak mówił, pieniądze z programu "Kapitał Ludzki" zostały przeznaczone m.in. na przedsięwzięcia związane z poprawą sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza ograniczaniem bezrobocia. "Wsparcie w tym zakresie uzyskało ponad milion osób, w tym m.in. blisko 419 tys. młodych i ponad 149 tys. osób powyżej 50. roku życia" - zaznaczył.

Czytaj też: MIR: Pieniądze z EFS powinny trafiać na rynek pracy

Jego zdaniem wysoką efektywność tych działań potwierdzają badania. "Po 30 miesiącach od udziału w projekcie pracuje blisko 60 proc. osób objętych pomocą" - poinformował Orłowski.

"Dzięki pieniądzom z EFS ponad 205 tys. osób rozpoczęło działalność gospodarczą. Wsparcie uzyskało też ponad 12 tys. podmiotów ekonomii społecznej, w tym spółdzielnie socjalne" - podkreślił wiceminister.

Na dofinansowanie unijne z EFS w starej perspektywie mogło liczyć 286 tys. przedsiębiorstw, w których ponad 1,4 mln osób uzyskało wsparcie szkoleniowe.

Czytaj też: Unijne miliardy na rozwój kapitału ludzkiego

"Edukacja i szkolnictwo wyższe odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i funkcjonowania oświaty jest realizowane m.in. poprzez modernizację systemu kształcenia i doskonalenia nauczycieli oraz wsparcie dla szkół i przedszkoli" - zauważył Orłowski.

Pieniądze unijne z programu "Kapitał Ludzki" otrzymało blisko 4,9 tys. przedszkoli. "Ponad 16,6 tys. szkół wdrożyło programy rozwojowe, ponad 53 tys. studentów ukończyło staże i praktyki, a blisko 93,5 tys. studentów podjęło naukę na kierunkach zamawianych, w specjalnościach pożądanych na rynku pracy" - tłumaczył wiceminister.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.