Polska przygotuje kadry dla innowacyjnej gospodarki na Ukrainie

0 0
Polska przygotuje  kadry dla innowacyjnej gospodarki na Ukrainie
fot. Flickr

50 ukraińskich studentów, pochodzących z terenów objętych działaniami militarnymi, rozpoczęło studia na 12 polskich uczelniach. Naukę umożliwia im program "Polski Erasmus dla Ukrainy", z którego sumie ma skorzystać 550 ukraińskich studentów.

Z zainicjowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu "Polski Erasmus dla Ukrainy" ma skorzystać łącznie 500-550 ukraińskich studentów i 50 doktorantów. 

Czytaj też: Studenci chcieliby zarabiać nawet 4 tys. zł. Marzenie ściętej głowy

Choć skierowany jest do mieszkańców całej Ukrainy, to w pierwszym naborze pierwszeństwo miały wnioski osób z terenów objętych działaniami militarnymi. Stypendyści zakwalifikowani do programu mogą bezpłatnie studiować w Polsce dwa semestry. Otrzymają też po 900 zł stypendium na utrzymanie.

- Zakończyliśmy już pierwszy etap rekrutacji. W pierwszym naborze do programu zgłosiło się 160 osób, spośród których wytypowano 85 studentów. Pięćdziesięciu z nich już rozpoczęło studia na dwunastu polskich uczelniach - poinformowała minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska.

Zaznaczyła, że pierwszy etap rekrutacji był szczególny, bo przeznaczony głównie dla studentów ze wschodniej Ukrainy. - W drugim etapie nie będzie już ograniczeń polityczno-geograficznych - dodała minister.

Czytaj też: Najlepsi studenci mają szanse na staże w spółkach skarbu państwa

Studenci, którzy jako pierwsi podejmą naukę w ramach programu "Polski Erasmus dla Ukrainy", będą uczyli się na 12 uczelniach: Uniwersytecie Warszawskim, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytecie Szczecińskim.

Docelowo w programie weźmie udział 20 uczelni. Drugi nabór rozpocznie się w grudniu, a od lutego druga grupa ukraińskich studentów podejmie naukę w Polsce.

- Zależało nam na przygotowaniu przyszłej kadry, która pomoże otworzyć się na integrację europejską. Dlatego wybraliśmy takie kierunki jak: zarządzanie, europeistyka, ekonomia. Chcieliśmy też, aby powstawały kadry dla nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki na Ukrainie stąd robotyka, automatyka i budowa maszyn - wyjaśniła minister nauki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.