Polska otrzyma prawie 103 mln euro w 2016 r. na program Erasmus+

0 0
Polska otrzyma prawie 103 mln euro w 2016 r. na program Erasmus+
W tym roku istnieje możliwość współpracy z takimi krajami, jak Czarnogóra, Azerbejdżan, Maroko, Wietnam, Kuba, Meksyk (fot. shutterstock)

• We wtorek (19 stycznia) w Warszawie odbywa się Ogólnopolski Dzień Informacyjny Programu Erasmus+.
• Blisko 103 mln euro otrzyma Polska na realizację unijnego programu Erasmus+ w 2016 r.
• Dzięki programowi Erasmus na studia lub praktyki za granicę wyjeżdża 14 tys. polskich studentów.

Jak informuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), zainteresowanie programem Erasmus+ w Polsce od samego początku utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. "W ciągu dwóch pierwszych lat programu Erasmus+ do FRSE wpłynęło ponad 8 tys. projektów, z czego sfinansowaliśmy 2632 projekty, plus ponad 800 projektów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój" - powiedział we wtorek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Mirosław Marczewski.

Osoby zainteresowane udziałem w projektach finansowanych z programu Erasmus+ przez cały wtorek mogą korzystać z Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+. W wydarzeniu, które odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie, uczestniczy ponad tysiąc osób.

Program Unii Europejskiej Erasmus+ działa od stycznia 2014 r. Zastąpił kilka dotychczasowych programów edukacyjnych, m.in. „Uczenie się przez całe życie” oraz „Młodzież w działaniu”. Będzie prowadzony do 2020 r., a jego całkowity budżet wyniesie 14,7 mld euro, z czego w 2016 r. - 2,2 mld euro. Planuje się, że w okresie jego realizacji skorzysta z niego 4 mln osób, w tym 2 mln studentów i 125 tys. instytucji.

W Polsce program Erasmus+ realizują trzy resorty: nauki i szkolnictwa wyższego, edukacji narodowej oraz sportu i turystyki. W 2016 roku - z przeznaczonych dla Polski blisko 103 mln euro - na projekty związane z edukacją szkolną przeznaczono 13,7 mln euro; 27,4 mln euro otrzymają inicjatywy służące kształceniu i szkoleniom zawodowym. Na zadania z obszaru określanego jako "młodzież" w budżecie programu zapisano 11,8 mln euro; na edukację dorosłych 4,2 mln euro. Najwięcej - ponad 45 mln euro - otrzymają inicjatywy z obszaru szkolnictwa wyższego.

Z danych podanych przez FRSE - Narodową Agencję Programu Erasmus+ wynika, że około 43 tys. polskich studentów uczy się na zagranicznych uczelniach (w Unii Europejskiej), w tym dzięki programowi Erasmus na studia lub praktyki za granicę wyjeżdża 14 tys. polskich studentów. Z ponad 46 tys. zagranicznych studentów uczących się w Polsce 11 tys. przyjeżdża rocznie do Polski dzięki programowi Erasmus+.

"Erasmus+ jest adresowany nie tylko do studentów i nauczycieli akademickich, ale także do uczniów szkół podstawowych, średnich, nauczycieli, młodych ludzi w ramach projektów edukacji pozaformalnej, przedsiębiorców. Można powiedzieć, że Erasmus+ jest skierowany do każdej osoby, która chce podnieść swoje umiejętności, wiedzę i kwalifikacje" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor programu Erasmus+ i zastępca dyrektora generalnego FRSE Tomasz Bratek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.