Polska edukacja: Mało środków, duże efekty

Polska przeznacza na edukacje bardzo mało pieniędzy w porównaniu z innymi europejskimi państwami. Pomimo tego, uczniowie mogą się pochwalić imponującymi umiejętnościami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska edukacja: Mało środków, duże efekty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

25 lis 2015 9:11


Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", łącznie z prywatnych i publicznych pieniędzy wydajemy na edukację 4,8 proc. PKB. Dla porównania: Norwegia przeznacza na nią 6,5 proc. dochodu narodowego, Wielka Brytania - 6,2 proc., a Portugalia - 5,9 proc.

Mimo to uczniowie z każdego z tych krajów przegrywają z Polakami w wynikach międzynarodowych badań umiejętności uczniów. Tak wynika z najnowszego raportu OECD "Education at Glance 2015", w którym porównano kondycję systemów edukacyjnych z 34 krajów należących do organizacji.

Dane OECD pokazują, że młodzi Polacy są coraz lepiej wykształceni.

Jeszcze w 2000 r. w grupie 25-34-latków aż 11 proc. miało wykształcenie podstawowe. Dziś to jedynie 6 proc. To jeden z najlepszych wyników w całej wspólnocie, na podobnym poziomie znajdują się jedynie Czechy i Słowacja.

Jak pokazuje raport, dziś uczeń spędza w szkole tyle lat, co jego kolega w Finlandii, Szwecji, Czechach czy Niemczech. Krócej uczą się Austriacy, Belgowie i Włosi. Oni jednak są za Polską w wynikach międzynarodowych badań umiejętności uczniów PISA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Hmmm 2015-11-25 23:03:07

Polscy uczniowie są jak doświadczalne szczury - im bardziej są głodzone, tym są sprytniejsze. Budzi się instynkt przetrwania. W bogatych krajach zachodnich są jak leniwe, tłuste kluchy. Może i badania pokazują, że młodzi Polacy są coraz lepiej wykształceni, ale ciekaw jestem jak uplasowałyby się 15-latki z 1935 roku w badaniach PISA?