Polska atrakcyjna inwestycyjnie m. in. dzięki wykwalifikowanym pracownikom

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z Ankiety Koniunkturalnej 2013 Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Za Polską uplasowały się m.in. Czechy i Słowacja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska atrakcyjna inwestycyjnie m. in. dzięki wykwalifikowanym pracownikom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 kwi 2013 15:27


Polska na sześć możliwych punktów uzyskała 4.87, Czechy - 4.17. Dalej uplasowały się Słowacja, Estonia, Słowenia. Na ostatnich miejscach znalazły się Rosja oraz Ukraina.

Jak podkreślił we wtorek dyrektor generalny AHK Polska Michael Kern, badanie przeprowadzono w oparciu o 21 czynników determinujących napływ kapitału zagranicznego. Na naszą atrakcyjność inwestycyjną wypłynęły: członkowstwo w UE, kwalifikacja pracowników, jakość kształcenia akademickiego, jakość i dostęp do podwykonawców czy stabilność polityczna.

W ankiecie najniżej oceniono bezpieczeństwo prawne, administrację państwową, walkę z korupcją czy system podatkowy w Polsce.

Szef AHK Polska mówił, że blisko 95 proc. firm zagranicznych działających w Polsce, ponownie zainwestowałoby pieniądze w kraju. "To jest świetny wynik i dobrze świadczy o atrakcyjności inwestycyjnej Polski" - zaznaczył Kern.

Wśród priorytetów polityki gospodarczej Polski na 2013 rok ankietowani przedsiębiorcy wskazali m.in. rozbudowę i modernizację infrastruktury transportowej, w tym także kolejowej, czy poprawę efektywności administracji publicznej. Badani zwrócili również uwagę na konieczną - ich zdaniem - reformę finansów publicznych, czy stabilizację kursu złotego.

Jak dodał Kern, pożądanym przez przedsiębiorców byłoby także wprowadzenie euro w Polsce. "Tutaj jednak z każdym rokiem ta chęć jest coraz mniejsza. W 2009 roku za wprowadzeniem euro było 96 proc. firm, a 4 proc. było przeciwnych. W 2013 sceptyków jest o wiele więcej, ponieważ jest ich 30 proc., choć 60 proc. nadal chciałoby wprowadzenia euro w Polsce" - wyjaśnił.

Obecny na konferencji dyrektor Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej Michał Dembiński powiedział, że Polska jest dobrym miejscem dla wielkich inwestorów z Wysp. "Niestety barierą dla małych są m.in. skomplikowane procedury administracyjne. Hamulcem dla inwestycji jest często brak dostępu do infrastruktury, dlatego firmy brytyjskie częściej są ulokowane na zachodzie Polski" - dodał.

Wtórował mu Pierre Wautelet z Belgijskiej Izby Gospodarczej. "Przez ostatnie 20 lat w Polsce wiele się zmieniło, ale rozwój infrastruktury jest szczególnie konieczny we wschodniej Polsce. Musi się także zmienić podejście urzędników do swojej pracy. Służba publiczna powinna traktować podatników jak klientów, którym należy się szacunek" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.