Polscy uczniowie budują kosmiczny sprzęt

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu zaprezentowano Kameleona. Ten łazik marsjański jest efektem współpracy uczniów szkoły z Politechnika Opolską.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy uczniowie budują kosmiczny sprzęt

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

16 gru 2015 13:04


Sebastian Juraszek, Dawid Hadamek i Jan Killman (uczniowie klasy III technik mechatronik) pod opieką magistra Bernarda Barona, skonstruowali moduł z kamerą, który został zainstalowany w tym urządzeniu. 

– Rok temu zostaliśmy zaproszeni do udziału w pracach nad Kameleonem. Było to dla nas niewątpliwie duże wyzwanie, ale i wyróżnienie. Zaproponowane przez uczniów i ich opiekuna rozwiązanie techniczne dotyczące zainstalowania kamery na ruchomym podnośniku, znalazło aprobatę po stronie Politechniki Opolskiej. Przyszedł czas na realizację przyjętych założeń technicznych – zaznacza Maria Staliś, dyrektor ZSTiO.

Współpraca z uczelnią

Placówka od kilku lat ma podpisaną umowę patronacką z wydziałem elektrotechniki, automatyki i informatyki Politechniki Opolskiej, która przewiduje m.in. udział w zajęciach laboratoryjnych na uczelni, wykłady dla uczniów, organizowanie  konkursów wiedzy technicznej oraz seminariów naukowych.

- Kapitalne znaczenie mają wspólne przedsięwzięcia, w których trzeba się wykazać wiedzą, umiejętnościami praktycznymi – dodaje Maria Staliś.

Zespół Politechniki Opolskiej z Kameleonem wziął już udział w Międzynarodowych Zawodach Łazików Marsjańskich w Chęcinach pod Kielcami i zajął bardzo wysokie, 7. miejsce na 43 startujące drużyny. 

Wiele pracy, nowe umiejętności

– Moduł kamery zainstalowanej na ruchomym podnośniku jest bardzo ważnym elementem łazika i zyskał uznanie wśród uczestników zawodów m.in. z  USA czy Indii – podkreślał prof. Sebastian Brol.

– Poświęciliśmy wiele swojego wolnego czasu na prace przy tym projekcie, ale w zamian zyskaliśmy nowe doświadczenie i umiejętności. Wspólnie szukaliśmy optymalnych rozwiązań podczas budowy podnośnika – relacjonują uczniowie szkoły.

Młodzi konstruktorzy otrzymali upominki i listy gratulacyjne. Wręczył je prof. Marian Łukaniszyn, dziekan wydziału elektrotechniki, automatyki i informatyki Politechniki Opolskiej. Podczas spotkania w ZSTiO gościli też wykładowcy tej uczelni, dr hab. inż. Mirosław Szmajda, dr hab. inż. Sebastian Brol wraz z grupą doktorantów i studentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.